Soud zpřísnil tresty za vydírání a oloupení podnikatele

- Aktuality autor: red

Olomoucký vrchní soud zpřísnil tresty za vydírání a loupež. Leoš Svoboda půjde na devět let do vězení, Františku Murkovi soud potvrdil osm let, ale do věznice s přísnějším režimem.

Předloni s Milošem Kryštofem, jemuž senát potvrdil 5,5 roku, v penzionu na Kroměřížsku napadli a spoutali podnikatele a vyhrožovali mu smrtí, pokud jim nezaplatí 10 milionů Kč. Muže navíc z objektu odvezli a po několika hodinách ho vyhodili z vozu na pole mezi obcemi Křenovice a Stříbrnice na Přerovsku. Rozsudek je pravomocný.

Zlínský soud v březnu poslal šestatřicetiletého Svobodu z Náchodska i s ohledem na jeho trestní minulost za mříže na osm let. Stejný trest uložil i devětačtyřicetiletému Zlíňanovi Murkovi, ale jen do věznice s ostrahou. "Vrchní soud po odvolání státního zástupce Svobodovi trest o rok zvýšil a Murku poslal také do věznice se zvýšenou ostrahou," řekl ČTK mluvčí vrchního soudu Vladislav Šlapák. Trest čtyřicetiletého Olomoučana Kryštofa senát nezměnil. Odvolání Svobody a Murky však zamítl, Kryštof se neodvolal.

Kryštof a Svoboda se u krajského soudu k jednání popsanému v obžalobě doznali a detailně ho popsali. Od poškozeného prý měli vymoci tři miliony korun, které muž údajně dlužil "nějakým Slovákům". Vše podle nich organizoval Murka. Ten vinu popřel, tvrdil, že poškozeného nezná a nikdy u něho nebyl. Své stíhání si vysvětluje tím, že byl asi "ve špatnou dobu na špatném místě". U soudu řekl, že pouze hlídal na příjezdu k penzionu do Kostelan, zda nejede policie.

Trojice se dostala k poškozenému pod záminkou sjednání prodeje nákladních vozidel. Místo toho však pachatelé údajně po podnikateli pod pohrůžkou použití pistole požadovali peníze. Podle obžaloby ho bili pěstmi i neznámým předmětem, kopali jej a drželi mu zbraň u hlavy. Muž jim vydal 60.000 korun a mobilní telefon. Poté ho spoutali, na hlavu mu nasadili pletenou kuklu a odvezli autem na Přerovsko, kde ho vyhodili a řekli mu, že do dvou dnů má sehnat zmíněných 10 milionů Kč, jinak jej zabijí. Hrozby následně zopakovali telefonicky.

Poškozený u soudu Svobodu a Kryštofa poznal, u Murky si nebyl jistý, neboť třetí pachatel byl maskován kuklou. "Chci, aby se případ vyřešil, šlo mi o život," řekl. Svobodovu ani Kryštofovu omluvu nepřijal. "Nedá se to přijmout. Bral jsem vás jako solidního obchodníka, ale vy jste se choval jako gangster," oslovil posledně jmenovaného.

Tagy: soud napadení Zlín

Zdroje: ČTK