Soud začal rozplétat kauzu zkorumpovaných komisařů v pražských autoškolách

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Obvodní soud pro Prahu 6 dnes začal projednávat rozsáhlý případ údajné korupce při získávání řidičských průkazů v metropoli. Obžaloba se týká 28 lidí, převážně bývalých zkušebních komisařů a učitelů autoškol. Státní zastupitelství je viní z podplácení, přijetí úplatku, zneužití pravomoci či křivé výpovědi. Soud bude pokračovat na konci května a v září. 

autoškola (ilustrační foto)

autoškola (ilustrační foto),zdroj: autoskola-peterson.sk

Jednání se konalo kvůli velkému počtu obviněných a advokátů v největší síni justičního areálu Na Míčánkách. Soudce Karel Steiner nakonec hlavní líčení se čtením obžaloby nezahájil, protože někteří obžalovaní nemohli přijít kvůli nemoci a u jiných byl problém s doručenkami. Přítomným ale dal možnost vyjádřit se k případu, nebo uskutečnit výslech s dotazy soudního senátu, žalobců a advokátů, čehož několik z nich využilo. 

Komisaři podle obžaloby byli mimo jiné příliš shovívaví k nedostatkům při zkušebních jízdách a výsledky testů nevyhodnocovali, ale pouze jednostranně uváděli, že dotyčný prospěl. Muži shodně obvinění odmítali, stejně jako tvrzení o údajných úplatcích nebo darech od studentů autoškoly. 

Učitelé podle policie od listopadu 2011 do loňského května dávali zkušebním komisařům úplatky v hodnotách od 2000 do 15.000 korun za bezproblémové a úspěšné získané řidičského oprávnění, případně jeho rozšířením pro žáky autoškol. Zkušební komisaři pak podle policistů nehodnotili znalosti a dovednosti žáků na základě výsledků zkoušek, ale jen na základě úplatku, a tím úmyslně zneužili svou pravomoc. 

Komisaři chtěli peníze

První podezřelé policisté v kauze obvinili v květnu 2011, kdy z celkem 22 zadržených obvinili 20 lidí. Celkem 14 komisařů muselo opustit magistrát a úřad musel odkládat termíny zkoušek zájemců o řidičský průkaz. Další podezřelé obvinili při následném vyšetřování. Nejvyšší sazba hrozí 16 zkušebním komisařům obžalovaným z přijetí úplatku a zneužití pravomoci. Mohli by skončit až s osmiletým trestem vězení. 

S korupcí při vydávání řidičských průkazů se nepotýká jen Praha. V minulých dnech obvinili kriminalisté kvůli podvodům s řidičáky tři zkušební komisaře a jednoho provozovatele autoškoly na východě Čech. Úředníci údajně v letech 2009 až 2010 umožnili získat řidičská oprávnění více než 30 lidem bez potřebných zkoušek.

Tagy: korupce podvod autoškoly

Zdroje: ČTK