Soud: Za zvací dopis z roku 1968 se už Biľak zodpovídat nebude

- Aktuality autor: red

Někdejší člen předsednictva ÚV KSČ Vasil Biľak se nebude před soudem zodpovídat za takzvaný zvací dopis z roku 1968, v němž představitelé konzervativního křídla komunistické strany žádali Sovětský svaz o pomoc "všemi prostředky" proti nebezpečí kontrarevoluce v tehdejším Československu.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

O přerušení trestního stíhání rozhodla speciální prokuratura, která to odůvodnila tím, že není možné sehnat více důležitých svědků z Česka. Informoval o tom dnes deník Sme.

Biľak, kterému je 93 let, je posledním žijícím představitelem bývalého komunistického režimu, jenž se pod dopis podepsal. Společně s ním ho podepsali i další členové a funkcionáři ústředního výboru strany Alois Indra, Antonín Kapek, Drahomír Kolder a šéfredaktor tehdejšího Rudého práva Oldřich Švestka, rovněž člen předsednictva ÚV KSČ.

20 let šetření

Dopis, na jehož základě vojska Varšavské smlouvy vpadla do tehdejšího Československa, nejvyššímu sovětskému představiteli Leonidu Brežněvovi údajně v Bratislavě předal právě Biľak. Obviněn byl z porušení zákona o ochraně míru.

Úřady začaly trestní stíhání v březnu 1991. "Bylo provedeno nespočetné množství výslechů svědků, občanů Slovenské a České republiky, byly také provedeny všechny potřebné úkony včetně expertiz v oboru grafologie," uvedla policejní mluvčí Petra Hrášková.

Při předložení návrhu na podání obžaloby v roce 2000 měl spis více než 23.000 stran. Krajský soud v Bratislavě však o rok později vrátil případ k došetření, s jeho postupem souhlasil také Nejvyšší soud. Podle soudu bylo zapotřebí získat také originál zvacího dopisu a dát ho prozkoumat grafologům, aby se potvrdila pravost Biľakova podpisu. Moskva však poskytla pouze kopii dopisu, originál odmítla vydat.

Biľak odpovědnost odmítá

Biľak se podle Sme k vyšetřování pro média vyjádřil naposledy v roce 1998. "K ničemu, co jsem neudělal, se nemůžu přiznat. Zvací dopis jsem Leonidu Brežněvovi nepředal. To mohu odpřisáhnout křesťansky, občansky i ledajak," uvedl. V současnosti žije bývalý šéf slovenských komunistů uzavřený ve své bratislavské vile, jeho zdravotní stav je prý vážný.

Po invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 se k moci dostali konzervativní komunisté a zastavil se reformní proces v komunistické straně, který by vedl k větším občanským svobodám. Z vedoucích představitelů bývalého komunistického režimu na Slovensku za posledních 20 let nebyl nikdo odsouzen.

Tagy: soud Bratislava

Zdroje: ČTK