Soud vynese rozsudek nad dvěma obžalovanými v kauze metanol

- Aktuality autor: Michal Polák

Ostravský krajský soud dnes dopoledne vynese rozsudek v prvním veřejném procesu s obžalovanými v metanolové kauze. Před soudem stanuli dva překupníci - Petr Hlava a Marek Ženíšek z Karvinska. Podle obžaloby jejich vinou zemřel jeden člověk. Další čtyři lidé utrpěli doživotní následky. 

Muži čelí obžalobě z obecného ohrožení. Podle státního zástupce oba jedovatý alkohol prodávali už v době, kdy lidé kvůli smrtícímu množství metanolu v regionu umírali. V té době si podle obžaloby Hlava pořídil 77 litrových lahví nekolkovaného alkoholu. Opatřeny byly etiketou Helsinky Group a obsahovaly až 50 procent metanolu. Alkohol mohl zabít až 300 lidí. 

Prodal je Ženíškovy, který je pak 30. října loňského roku předal dalšímu známému. Pravděpodobně za účelem dalšího prodeje. Muž ale s dalšími kamarády během třídenního večírku asi 10 litrů vypil. Po třetím dnu se u některých objevily zdravotní problémy. 

Metanolová kauza vypukla loni v září v Moravskoslezském kraji. Postupně zemřelo 47 lidí. Dalších téměř 80 mělo zdravotní problémy. Řada z nich má doživotní následky. Potrestáno už bylo několik lidí. Dosud ale soudy rozhodovaly v méně závažných případech. Soudce například uložil podmínky a peněžité tresty jednomu z menších distributorů a hospodskému ze Zlínska.

Tagy: soud alkohol Kauza metanol

Zdroje: ČTK