Soud vyhověl Berdychově žádosti o přeřazení do mírnějšího vězení

- Aktuality autor: Michal Polák

AKTUALIZOVÁNO. Okresní soud v Jablonci nad Nisou dnes vyhověl žádosti Davida Berdycha, aby byl přeřazen do mírnějšího typu vězení. Nyní si trest za účast na sérii loupeží a vydírání odpykává ve věznici s ostrahou v Rýnovicích v Jablonci nad Nisou. Soud Berdychovi umožnil, aby byl přeřazen do věznice s dozorem. Rozhodnutí je pravomocné.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Berdych, jedna z ústředních postav rozsáhlé kriminální kauzy, byl v součtu odsouzen k více než 16 letům vězení. Soudy jej potrestaly za účast na loupežích nebo vydírání. Přeřazení do mírnější věznice pro něj může znamenat výhody, například menší dohled dozorců nebo více možností, jak při výkonu trestu pracovat i mimo vězeňský areál.

Kauza takzvaného Berdychova gangu je označována za největší případ organizovaného zločinu v dějinách české kriminalistiky. Závažná je zejména kvůli propojení podsvětí s elitními detektivy. Gang kolem Berdycha má podle několika obžalob na svědomí loupeže, brutální únosy a vydírání bohatých podnikatelů a také přepadávání kamionů.

Organizovaná skupina desítek lidí si svou trestnou činností údajně přišla na více než sto milionů korun. První zločiny prý Berdych s komplici spáchali už v roce 1995. Vyšetřování hlavní části rozsáhlé kauzy začalo v září 2004, kdy detektivové pozatýkali velkou část podezřelých. V souvislosti s činností gangu bylo obžalováno či obviněno přes 50 lidí, z toho několik bývalých policistů.

Tagy: soud vězení Berdych

Zdroje: ČTK