Soud v USA chce zprávu psychiatra v kauze střelce na Bílý dům

- Aktuality autor: Jan Pastor

Mladý Američan obviněný ze střelby na Bílý dům dnes poprvé stanul před soudem. Jednadvacetiletý Oscar Ramiro Ortega-Hernandez je obžalován z pokusu o atentát na prezidenta, kterého se měl dopustit v polovině listopadu ve Washingtonu střelbou na Bílý dům.

Federální soudce Alan Kay při prvním stání odmítl propustit vězněného na kauci a nařídil, aby do příštího přelíčení byla o obviněném vypracována psychiatrická zpráva. Datum stanovil na 28. listopadu.

Ortega-Hernandez se podle videonahrávky prezentované u soudu označuje za "Krista dnešní doby, na kterého všichni čekali". Prezident Barack Obama je podle něj ďábel a antikrist. Obviněný si je jistý, že vláda USA proti němu samotnému připravuje spiknutí. Svědkové vypověděli, že Ortega-Hernandez byl odhodlán "cosi podniknout" a nehodlal se zastavit, dokud se "to" nestane.

Střílelo se ze vzdálenosti 700 až 800 metrů

Obžalovaný střelec je podle soudu v podmínce, odsouzen byl za přechovávání a prodej narkotik. Vzhledem k tomu, že je nemajetný, přidělil mu obhájce soud.

Ortegu-Hernandeze američtí tajní agenti zatkli 16. listopadu v hotelu na jihozápadě státu Pennsylvánie. Pátrání vyvolal nález střely v jednom z neprůstřelných oken rezidence amerického prezidenta. Barack Obama ani jeho žena Michelle v té době v Bílém domě nebyli.

Tajná služba, která má za úkol ochranu nejvyšších amerických představitelů, vedle střely v okně našla u Bílého domu ještě jeden projektil. Podle vyšetřovatelů se střílelo ze vzdálenosti asi 700 až 800 metrů. Bezprostředně poté z místa ve spěchu odjížděla dvě vozidla. V jednom z nich, které zůstalo opuštěné nedaleko místa činu, později bezpečnostní složky našly poloautomatickou pušku.

Tagy: střelba USA obama

Zdroje: ČTK