Soud v Rathově kauze bude pokračovat ve výslechu Salačové v pondělí

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 9. 8. 2013 19:05) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Krajský soud v Praze dnes předčasně přerušil výslech podnikatelky Ivany Salačové v kauze poslance Davida Ratha (dříve ČSSD) a dalších deseti lidí viněných z korupce. Od rána odpovídala na dotazy advokátům a soudu přiznala výrobu fiktivních faktur. Po odpolední pauze se ale s pláčem omluvila, že nemůže pokračovat. Na webu se prý v komentáři dočetla, že je "ženská na zabití" a autor se "diví, že ji nepřejelo auto". Jako jediná se přiznala ke korupci a má zatím pozici spolupracující obviněné. Mohla by dostat nižší trest, podle žalobce se jí daří kauzu rozkrývat. 

David Rath

David Rath,zdroj: Mediafax

Salačová chtěla po pauze na oběd navázat na své předchozí odpovědi. Po několika větách ale řekla, co se o sobě dočetla na internetu a rozplakala se. Její obhájce Vojtěch Veverka soudu sdělil, že při přestávce našla na webu bulvárního deníku zmíněný text, který byl údajně převzatý z profilu na sociální síti jednoho z novinářů, kteří proces sledují. Salačová požádala, aby se její výpověď přerušila a pokračovalo se v pondělí, čemuž soudce Robert Pacovský vyhověl. Obžalovaná se rozplakala již dopoledne, když se zmiňovala o tom, že má strach o svůj život, a jak těžce zvládají situaci, do které se dostala, její děti. 

Salačová měla za sebou zhruba 3,5 hodinový výslech, který trval s krátkou pauzou do odpoledne. Je pro ni důležité, aby vypovídala stejně jako před policií. Jen tak si může udržet pozici spolupracující obviněné. Advokáti ji "zasypávali" desítkami dotazů na detaily o veřejných zakázkách a dokumentaci k nim. V soudní síni panovala napjatá atmosféra, protože obhájci se snažili najít rozpory v předchozích třech výpovědích Salačové. Zaměřil se na ně zejména advokát Filip Svoboda, jenž v kauze obhajuje Pavla Drážďanského, šéfa firmy Konstruktiva Branko, která vyhrála soutěž na opravu zámku Buštěhrad. Soudce několikrát požádal o přehrání telefonních záznamů, což mu soud neumožnil. Dojde na to prý v budoucnu. Právník je tedy četl. 

Do zadávací dokumentace nezasahovala

Obhájce se ptal Salačové na komunikaci s manažerem firmy Pozemní a vodní stavby Vladimírem Kančevem. Salačová o něm již dříve vypověděla, že s ním domlouvala fiktivní faktury pro svou firmu Fisa ohledně opravy zámku: firma nic neudělala, pouze dostala peníze. Svoboda žádal soud, aby Salačové předložil ze spisu několik faktur. "Ano, tato by měla být tou fiktivní fakturou," řekla u jedné z nich, která byla za zhruba dva miliony korun. U několika dalších se údajně práce uskutečnily. Svoboda se snažil poukázat na možnost, že podobných podvodů mohlo být více, než Salačová uvádí. 

Napětí bylo znát místy také mezi advokáty, zejména když právníci "drtili" Salačovou dotazy a její obhájce měl námitky na jejich obsah. Salačová má podle obžaloby celou skupinu vlastním přiznáním rozkrýt. Ostatní vinu popírají. Právníci své klienty bránili a snažili se co nejvíc Salačovou zpochybnit. Často to byly opakované dotazy, což neustále opravoval soudce. Například advokátku Kristýnu Oberfalcerovou, která obhajuje Václava Kovandu, šéfa odštěpného závodu Roztoky firmy Pohl, za to několikrát napomenul. U některých otázek ohledně firem účastnících se pochybných výběrových řízení využila Salačová práva nevypovídat. 

Podobně soudce usměrňoval Rathova advokáta Romana Jelínka, který se ptal, zda Salačová ví o tom, že by se Rath zapojil do korupce. Stejně jako ve čtvrtek řekla, že to nemůže s jistotou říci. Soudce pak Jelínka napomínal, že nepokládá doplňující dotazy, a tyto otázky měl položit již dříve. 

Jelínek se dále vracel otázkami ke krabici na víno s finanční "provizí", o které Salačová dříve hovořila, že ji vezla s Drážďanským tehdejší ředitelce kladenské nemocnice Kateřině Pancové, která je mezi obviněnými. Krabici s penězi pak podle spisu našla policie loni v květnu v rukou Ratha, když jej zadržela. Advokáta zajímaly podrobnosti, jak přesně byla veliká a kolik vážila. Salačová na to nedokázala odpovědět, protože ji neměla v ruce. 

Útoky pod pás

Advokáti se ptali také na stavební detaily ohledně Buštěhradu a tabulek, ve kterých byly jednotlivé rozpočty pro firmy. "Do zadávací dokumentace jsem nezasahovala," řekla Salačová v jedné z odpovědí. 

Advokáta Tomáše Sokola zajímal vozový park Salačové firmy, v němž byla kromě bagru řada luxusních aut. Podle něj to neodpovídalo zaměření stavební firmy a společnost tak dělala spíš něco jiného, než "jak se tvářila". Salačová namítla, že Sokol zmiňuje jen auta na leasing, jinak tam prý byla spousta jiných aut určených na stavby. 

Výslech Salačové začal ve čtvrtek, kdy měl původně vypovídat Rath, ale omluvil se kvůli únavě. Žalobce Petr Jirát uvedl, že je zatím s promluvou Salačové spokojený a považuje pozici obžaloby za silnou, protože podnikatelka prý svou výpovědí některé z obžalovaných usvědčuje. Popisovala například mechanismy, jak se údajně nastavovala výběrová řízení v případě opravy zámku Buštěhrad a Gymnázia Hostivice tak, aby je vyhrála předem určená firma. 

Ratha zadrželi kriminalisté loni v polovině května na ulici v Rudné u Prahy. Podle spisu měl u sebe krabici se sedmi miliony korun. Rath popřel, že by vzal úplatek, stejně odmítají obvinění někdejší poslanec Petr Kott a jeho partnerka Pancová. Trojice je dosud ve vazbě. 

Soud naplánoval jednání zatím do října a předvolává 78 svědků.

Tagy: soud kauza Rath

Zdroje: ČTK