Soud se spolužáky atentátníka Carnajeva začne v červnu. Hrozí jim vězení a deportace

- Aktuality autor: Michal Polák

Tři spolužáci bostonského teroristy Džochara Carnajeva stanou v červnu před soudem, kde se budou zodpovídat ze zatajování důkazů a lhaní vyšetřovatelům FBI. Bostonský soudce Douglas Woodlock dnes zamítl jejich žádost, aby vzhledem k objemnému soudnímu spisu odložil stání až na leden příštího roku. Obviněným hrozí až 25 let vězení a dvěma deportace. 

Carnajev vylézá z člunu

Carnajev vylézá z člunu,zdroj: Archiv

Kazaši Azamat Tažajakov a Dias Kadyrbajev a Američan Robel Phillipos jsou obviněni, že po loňském atentátu na bostonský mezinárodní maraton na žádost svého spolužáka Carnajeva vyhodili jeho batoh s pyrotechnikou a přenosný počítač. Při pumovém útoku zahynuli tři lidé a více než 260 jich bylo zraněno. 

Atentáty mají podle vyšetřovatelů na svědomí bratři Tamerlan a Džochar Carnajevové, původem z Čečenska. Starší Tamerlan byl zabit při přestřelce s policií, Džochar byl těžce zraněn. Soud mu může vyměřit až trest smrti. 

Věděli o výrobě bomby

Kadyrbajev podle žalobců po útoku dostal od Carnajeva textovou zprávu, v níž mu jeho spolubydlící uložil, aby z jeho pokoje "všechno sebral". S vědomím a souhlasem Tažajakova a s pomocí Phillipose pak Kadyrbajev počítač s brašnou plnou pyrotechniky vynesl ven a vyhodil do koše na odpadky. Podle obžaloby oba muži věděli, že Carnajev používá pyrotechnické pomůcky k výrobě bomb. 

Obhájci obviněných v žádosti o odklad procesu upozorňovali, že soudní spisy mají tisíce stran, které jejich mandanti nestačí prostudovat. Proces by se proto měl konat až počátkem příštího roku. Soudce Woodlock ale žádost zamítl s tím, že naléhavá kauza nesnese takový odklad. Soud začne 23. června. 

Phillipos může být odsouzen k 16 letům a oba Kazaši až k 25 letům vězení. Hrozí jim navíc deportace. Všichni tři vinu odmítají. 

Tagy: soud terorismus Boston Marathon

Zdroje: ČTK