Soud s Pistoriusem odložili, obžalovaný se topil v slzách

- Aktuality autor: Alina Holušová

Jihoafrický soud odročil další slyšení s handicapovaným atletem Oscarem Pistoriusem obviněným z vraždy přítelkyně Reevy Steenkampové. Šestinásobný paralympijský vítěz poprvé popsal, jak svou partnerku zastřelil. Během výpovědi se psychicky zhroutil. 

Výpověď Oscara Pistoria plná emocí

Výpověď Oscara Pistoria plná emocí,zdroj: Isifa.com

Sedmadvacetiletý Pistorius zastřelil svou partnerku loni v únoru o Valentýnské noci v koupelně svého bytu. Nyní zopakoval svou verzi, že si ji spletl s vetřelcem. Obžaloba naopak tvrdí, že Steenkampovou zavraždil plánovaně po hádce. 

Pistorius vyslal směrem do koupelnových dveří čtyři výstřely, přičemž netušil, že uvnitř je jeho přítelkyně. "Seděl jsem u Reevy a plakal," popsal soudu okamžiky, kdy vyrazil dveře toalety a našel smrtelně zraněnou partnerku. "Nevím, jak dlouho jsem tam byl. Ona už nedýchala," dodal.

Atlet, jenž běhá s podkolenními protézami a úspěšně závodil se zdravými sportovci, se při svědecké výpovědi zhroutil. Začal hlasitě vzlykat a naříkat, což vedlo soudkyni Thokozile Masipaovou ke krátkému přerušení líčení.

Ještě předtím Pistorius u soudu popisoval momenty, jež vedly k tragédii. Dokonce si sundal protézy, aby ukázal, jak stál přede dveřmi, do nichž střílel. Předtím totiž slyšel zvuky otevírání okna v koupelně, což ho vedlo k domněnce, že se někdo pokouší dostat do jeho bytu. "To byl okamžik, kdy se všechno změnilo," řekl.

Soud s Pistoriusem trvá od 3. března a skončí nejdříve 16. května. Atletovi, jenž se stal během své kariéry mezinárodní sportovní celebritou, hrozí až 25 let vězení.

Tagy: soud vražda Pretoria Jihoafrická republika Pistorius

Zdroje: ČTK