Soud s Mladičem pokračuje výpovědí prvního svědka, který přežil popravu

- Aktuality autor: Danica Klein

Bývalý vrchní velitel bosenskosrbské armády Ratko Mladič dnes opět předstoupil před Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY). Sedmdesátiletý Mladić je obviněn z genocidy, ze zločinů proti lidskosti a z válečných zločinů, kterých se měl dopustit během konfliktu v Bosně (1992-1995). Proces začal v půlce května, avšak záhy byl přerušen.

Dnes by měl před soudce předstoupit první svědek. Tím by měl být podle agentur nyní 34letý Elvedin Pašić. To je Bosňák (dříve Muslim), který v listopadu roku 1992 přežil povraždění asi 150 osob v severobosenské vesnici Grabovica.

Mladičovi žalobci připisují odpovědnost například za masakr ve Srebrenici, kde bosenskosrbské jednotky zabily v červenci 1995 na 8000 muslimských mužů a chlapců. Viněn je ale i z ostřelování Sarajeva, při němž zahynulo přes 11.500 lidí. Mladičovi, který veškerá obvinění popírá, hrozí až doživotní trest.

Někdejší velitel bosenskosrbských sil před justicí utíkal 16 let. Zadržen byl loni v květnu v Srbsku. Obnovení procesu přichází jen dva dny před výročím pádu Srebrenice, z níž se se stal jeden ze symbolů krvavého rozpadu bývalé Jugoslávie.

Tagy: soud proces masakr haag

Zdroje: ČTK