Soud rozhodl o trestu za rvačku bezdomovců, která skončila smrtí

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Za usmrcení osmapadesátiletého známého si Zdeněk Knapek odpyká ve vězení definitivně osm let. Rozsudek krajského soudu, proti kterému se muž odvolal, mu dnes potvrdil olomoucký vrchní soud. Bezdomovci se střetli loni v září v opuštěném objektu v Kroměříži.

Poškozený utrpěl při potyčce vážná zranění hlavy, kterým o dva dny později v nemocnici podlehl. Knapek půjde do vězení za těžké ublížení na zdraví s následkem smrti. Původně mu hrozilo až 16 let.

"Odvolání obžalovaného jsme zamítli jako nedůvodné. Krajský soud správně vyhodnotil jak otázku trestu, tak viny," řekl dnes mluvčí olomouckého vrchního soudu Petr Angyalossy.

Důvodem rvačky byl nepořádek v domě

Čtyřicetiletý Knapek známého napadl pod vlivem alkoholu. Důvodem konfliktu bylo to, že muž údajně v době jeho nepřítomnosti ve společně obývaném domku udělal nepořádek. Knapek jej kvůli tomu vyhodil značnou silou z místnosti ven. Jeho známý dopadl na beton a když se postavil, útočník jej ještě udeřil pěstí do obličeje. Muž utrpěl zranění hlavy, Knapek mu však neposkytl žádnou pomoc a odešel. Když se vrátil, muže odtáhl do domku a přikryl dekou. Následující den zjistil, že má jeho kamarád u úst pěnu. Lékaři mu už nedokázali zachránit život, muž zemřel na otok a zhmoždění mozku a na rozsáhlé krvácení.

Muž se přiznal a projevil lítost

Muž se k činu přiznal a svého činu litoval. "Byl jsem naštvaný kvůli nepořádku, co tam udělal. Je mi to líto, nemělo se to stát," líčil nezaměstnaný muž už u krajského soudu. S trestem však nesouhlasil. Ve svém odvolání vrchní soudce žádal, aby jeho čin posoudili jako ublížení na zdraví, za což by mu hrozily maximálně tři roky vězení. Zdůrazňoval, že neměl v úmyslu mu nějak ublížit. Nedomníval se prý, že jeho známý potřebuje urgentní pomoc. Jakmile zjistil, že je zle, zavolal mu prý pomoc.

Soud však jeho odvolacím námitkám nevyhověl. "Obžalovaný poškozeného znal, věděl, jaké je tělesné konstituce, i jaké má zdravotní potíže," podotkl mluvčí soudu. Podle soudců musel Knapek při takovém způsobu napadení být srozuměn s tím, že může muži způsobit vážná zranění. Poukázali i na to, že obžalovaný za následek svého činu odpovídá.

Tagy: rvačka smrt soud trest bezdomovci Kroměříž

Zdroje: ČTK