Soud řeší složitý případ vraždy seniorky v Nymburku

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Před krajským soudem v Praze dnes stanuli Lukáš Šefčík a Petr Novák, kteří podle obžaloby naplánovali a zavraždili seniorku v Nymburku, aby získali její majetek. Jedním z obžalovaných je vnuk zavražděné, který údajně svoji babičku udusil polštářem.

Případ je složitý, protože nebyla provedena soudní pitva a hlavní líčení je založeno na rozporuplných výpovědích obžalovaných a svědků. Mužům hrozí až 20 let vězení nebo výjimečný trest.

Případ se podle státního zástupce Tomáše Milce stal loni 9. srpna v noci, kdy oba muži po předchozí domluvě přišli do bytu k dvaasedmdesátileté ženě, která spala. Jedenadvacetiletý Šefčík ji údajně udusil polštářem a dvaadvacetiletý Novák ji při tom podle žaloby držel za ruce. Vnuk měl po její smrti získat do svého vlastnictví byt a další majetek, svému komplicovi za pomoc při činu slíbil peníze. Milec uvedl, že si z bytu po vraždě odnesli zlaté šperky, které pak prodali za více než 3000 korun.

Soud je založen hlavně na výpovědích

Z hlavního líčení vyplynulo, že bylo tělo ženy nalezeno až několik dní po činu. Vzhledem k tomu, že na něm nebyly znatelné známky násilí, tak neproběhla soudní pitva a lékaři tělo jen ohledali. "Pokud by byly k dispozici závěry soudní pitvy, tak by byla zcela jednoznačná příčina smrti poškozené a nemusely by se tyto okolnosti zjišťovat výslechy svědků," řekl novinářům Milec.

Soud je tak založen na výpovědích řady svědků, které jsou značně rozporné. Jako první u soudu vypovídal vnuk zavražděné seniorky, který uvedl, že do bytu šli kvůli krádeži šperků, aby měli peníze na drogy. Před soudem popřel, že by vraždili. "Stál jsem nad babičkou s polštářem v ruce, náhle přestala chrápat, ale nevím, jestli žila nebo ne," uvedl. Jeho údajný komplic odmítl vypovídat. Při výslechu na policii ale uvedl opak. Šefčík podle něj po příchodu do bytu začal ženu rdousit polštářem a on naopak z pokoje utekl pryč.

Rozdílné byly i výpovědi řady nejbližších kamarádů obžalovaných, kteří před soudem vystoupili. Někteří tvrdili, že o vraždě staré ženy kvůli majetku uvažovali dříve, údajně ji chtěli otrávit. Jiní zase tvrdili, že o tom nikdy nemluvili a že by to nedokázali. Soud bude pokračovat v pátek. Podle soudce a státního zástupce by verdikt mohl být vynesen v pondělí 16. dubna.

Tagy: soud vražda důchodkyně nymburk

Zdroje: ČTK