Soud propustil Pistoriuse na kauci, atletova rodina propukla v jásot

- Aktuality autor: Michal Polák

Handicapovaný atlet Oscar Pistorius, který je obžalován z vraždy přítelkyně Reevy Steenkampové, může být vyšetřován na svobodě. Soud v Pretorii dnes po čtyřdenním jednání rozhodl o propuštění šestinásobného paralympijského vítěze z vazby na kauci ve výši jednoho milionu randů (asi 2,2 milionu korun). 

Oscar Pistorius

Oscar Pistorius,zdroj: Profimedia.cz

Podle soudce Desmonda Naira obžaloba neprokázala, že by v případě propuštění Pistorius před úřady utekl. Stejně tak ho nepřesvědčila, že by šestadvacetiletý atlet byl agresivním chováním nebezpečný pro okolí, nebo že by sprinterovo propuštění pobouřilo společnost. 

Nair, který zdůraznil, že v žádném případě neposuzoval, jestli Pistorius zabil Steenkampovou úmyslně, nebo náhodou, po přečtení verdiktu vyzval atleta k odevzdání cestovních dokladů. Sprinter se také musí dvakrát týdně hlásit na policejní stanici, nesmí pít alkohol, užívat drogy a musí být neustále dostupný na uvedeném telefonu. 

Před soudem se Pistorius, který loni v Londýně jako první atlet s protézami závodil na olympijských hrách, znovu objeví 4. června a hrozí mu až doživotní vězení. 

Zabil jsem ji omylem

Pistorius byl z promyšlené vraždy přítelkyně obviněn v úterý. Podle obžaloby minulý týden v noci na čtvrtek ve svém domě vystřelil na Steenkampovou čtyřikrát skrz dveře do koupelny a třikrát ji zasáhl. Devětadvacetiletá modelka smrtelným zraněním na místě podlehla. Střelbě podle svědků předcházel konflikt. Z domu prý byla slyšet hádka, poté následoval výstřel, ženský křik a další výstřely.

Sprinter tvrdí, že ženu zabil omylem, protože ji považoval za vetřelce. Se Steenkampovou prý šli spát v deset hodin večer, v noci jej ale probudily zvuky z koupelny, připlazil se před dveře a zahájil palbu z pistole. Zbraň měl schovanou pod postelí, protože se v minulosti setkal s výhrůžkami. 

Znehodnocené důkazy

Obhajoba rovněž zpochybnila výpověď původního vyšetřovatele Hiltona Bothy, který podle ní na místě činu v atletově domě špatným postupem znehodnotil důkazy. Policista musel také ustoupit v některých klíčových podrobnostech své výpovědi. Případem otřáslo Bothovo čtvrteční odvolání z vyšetřování, protože je obviněn ze sedminásobného pokusu o vraždu v roce 2011. 

Nair zdůraznil, že Bothovo obvinění nemá s Pistoriusovým případem nic společného. Současně uvedl, že ani detektivova pochybení při vyšetřování v atletově domě nijak nepodrývají oprávněnost obžaloby vinit běžce z promyšlené vraždy, přestože dostupné důkazy jsou jen nepřímé. "Jediný, kdo ví, co se skutečně stalo, je obviněný," řekl. 

Nair se také pozastavil nad verzí obhajoby. "Proč se neujistil, kde se Steenkampová nachází. Proč si neověřil, kdo je v koupelně? Proč na něj Steenkampová z toalety nezakřičela? Proč se obviněný a zesnulá nepokusili utéct? Proč šel obviněný do koupelny a riskoval, že bude napaden, když myslel, že tam je zloděj?" prohlásil.

Tagy: vražda Beznohý atlet Pretoria

Zdroje: ČTK