Soud projednává údajné podvody šéfa NKÚ Dohnala

- Aktuality autor: red

U Obvodního soudu pro Prahu 7 bude v pondělí pokračovat jednání v případu prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Františka Dohnala. Státní zástupce mu klade za vinu, že využíval nepřiměřeně luxusní byty, a tím způsobil státu škodu ve výši minimálně 1,1 milionu korun.

Dohnalovi, který obvinění z porušení povinnosti při správě cizího majetku odmítá, hrozí v případě prokázání viny šest měsíců až pět let vězení nebo peněžitý trest. Prezident NKÚ považuje kauzu za politickou.

Dohnal: Celá aféra je zpolitizovaná

Šéf úřadu má podle zákona od státu nárok na přiměřené bydlení. Dohnal si podle žalobce Pavla Poláka vybral po svém jmenování v roce 2005 pětipokojový byt v Americké ulici v Praze 2, v roce 2007 ho pak vyměnil za dva byty v Chrudimské ulici v Praze 3. NKÚ za tyto nemovitosti platil skoro 76.000 korun měsíčně. Podle státního zástupce nájemné převyšovalo přiměřenou částku, a prezident NKÚ tak nehospodárně využíval státní peníze.

Dohnal uvedl, že nerozhodoval, kolik finančních prostředků se na jeho bydlení vynaloží. Částku prý projednalo a schválilo kolegium NKÚ ještě před jeho příchodem do funkce. Rozpočet následně schvalovala Poslanecká sněmovna. Prezident úřadu při minulém líčení zopakoval, že za jeho obviněním stojí snaha vytvořit na něj psychický nátlak, aby odstoupil z funkce.

Policie podezírala šéfa NKÚ také ze zneužití pravomoci veřejného činitele kvůli tomu, že podle ní odmítl vydat podklady pro audit hospodaření úřadu. Případ však před nedávnem odložila. Dohnal čelí i trestnímu oznámení kvůli zpronevěře.

Tagy: soud Praha NKÚ Dohnal

Zdroje: ČTK