Soud přiznal bývalému Kodešovi odškodné kvůli průtahům po rozvodu

- Aktuality autor: Lukáš Vincourek

Dvacet let se někdejší vítěz Wimbledonu domáhal odškodného kvůli porozvodovému majetkovému vyrovnání, až se dnes dočkal. Obvodní soud pro Prahu 2 mu přiznal náhrad 236 000 korun. Kodeš přitom chtěl původně 8,4 milionu korun.

Soud přiznal bývalému Kodešovi odškodné kvůli průtahům po rozvodu.

Soud přiznal bývalému Kodešovi odškodné kvůli průtahům po rozvodu.,zdroj: Profimedia.cz

Žalobou se peněz domáhá už od roku 2008. Původně vysoudil 182 000 korun, letos se ho však zastal Ústavní soud.

V žalobě poukázal na to, že jeho původní řízení o vypořádání bezpodílového spoluvlastnictví manželů začalo v prosinci 1988 a skočilo až v červenci 2008 verdiktem Nejvyššího soudu. Za těchto téměř 20 let jeho nemovitý majetek prudce změnil hodnotu a náklady na soudní poplatky šly do statisíců.

Kvůli změnám cenových předpisů a růstu cen se také opakovaně zpracovávaly nové znalecké posudky. Růst hodnoty nemovitostí se nakonec projevil i v podílu, který Kodeš musel zaplatit bývalé manželce.

90. léta byla bouřlivá, vzkázal soud Kodešovi

Ústavní soud v květnu uvedl, že při vyčíslení náhrady nemajetkové újmy je v obdobných případech nutné přihlížet nejen ke kritériím, která vyjmenovává zákon, ale i k dalším relevantním okolnostem. V tomto případě je takovou okolností mimořádná doba, konkrétně 90. léta minulého století, kdy po pádu totality procházel trh s nemovitostmi, stejně jako celá společnost, bouřlivými změnami.

Tagy: Česko Praha odškodné Obvodní soud

Zdroje: ČTK