Soud předvolal Zemana jako svědka v kauze Lidového domu

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 26. 1. 2016 13:06) - Aktuality autor: roj

Prezident Miloš Zeman má ve sporu o odměnu za právní služby pro ČSSD v kauze Lidového domu vystupovat jako svědek. Obchodní soud pro Prahu 1 ho předvolal, aby se vyjádřil ke smlouvě o právním zastoupení strany, kterou jako tehdejší předseda ČSSD uzavřel s právníkem Zdeňkem Altnerem. Podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka prezident s účastní nepočítá, vyšle místo sebe šéfa hradní legislativy.

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman,zdroj: Profimedia.cz

"Soud předvolal pana prezidenta Miloše Zemana jako svědka na jednání nařízené na den 1. února 2016," sdělila bez dalších podrobností soudkyně Hana Marsová, která rozhoduje o žalobě bývalého notáře Václava Halbicha.

Prezident ale podle vyjádření Ovčáčka s účastí u soudu nepočítá. "Pana prezidenta bude u soudu na základě plné moci zastupovat ředitel odboru legislativy a práva Václav Pelikán," sdělil hradní mluvčí.

Vedle Zemana chce soud vyslechnout i Barboru Snopkovou, která se v dané době starala ČSSD o stranickou pokladnu. Někdejší poradkyně bývalého ministra financí Iva Svobody se měla dostavit už minule, nevyzvedla si ale obsílku.

Na předchozím jednání vypovídal jako svědek bývalý premiér a Zemanův nástupce v čele ČSSD Vladimír Špidla. Ten však do sporu světlo nevnesl. Upozornil na to, že od uzavření smlouvy uplynula řada let, jeho vzpomínky na záležitost jsou prý matné.

Halbich má podle svého tvrzení společně s Altnerem a dalším právníkem Zdeňkem Hájkem zásluhu na tom, že sociální demokracie vyhrála boj o své sídlo, Lidový dům. Za svou práci se domáhá 17 milionů korun. Zažaloval proto společnost Alba, které Altner v roce 2000 postoupil svou pohledávku vůči ČSSD. Na straně žalovaných figuruje i samotná sociální demokracie.

Bývalý notář předložil jako důkaz svých zásluh mimo jiné i děkovný dopis za právní služby, který mu v roce 2000 zaslal Zeman.

Po úspěšném skončení procesu o Lidový dům vyvstal spor o to, jakým způsobem ČSSD předá právníkům odměnu a kdo je vlastně jejím věřitelem. Nakonec strana poslala na Altnerův účet třetinu z odměny, kterou vyčíslila zhruba na 51 milionů korun.

Další dvě třetiny dala do soudní úschovy. Soudy Halbichovu žalobu projednávají už od roku 2003. Původně ji zamítly, bývalého notáře se však zastal Ústavní soud.

Tagy: ČSSD Česko domácí prezident Miloš Zeman česká politika česká justice justice a soudy

Zdroje: ČTK