Soud potvrdil mladíkům 12 let za vhození dívky do řeky

- Aktuality autor: red

Za loupeže a pokus o vraždu si Jan Herák a Patrik Herain s konečnou platností odpykají 12 let ve vězení. Podíleli se na dvou loupežích, jednu z přepadených dívek v Havlíčkově Brodu v prosinci 2008 hodili z mostu do řeky Sázavy.

Jejich dovolání v lednu odmítl pro zjevnou neopodstatněnost Nejvyšší soud (NS) a dnes usnesení zpřístupnil v elektronické databázi.
Mladíci, jimž bylo v době činu asi 20 let, v dovoláních zpochybňovali především své odsouzení za pokus o vraždu. Nechtěli prý dívku zabít, potřebovali údajně jen získat čas k útěku z místa činu. Prý se domnívali, že zdravou mladou ženu vhozením do studené vody nijak neohrožují na životě.

Nejvyšší soud se přiklonil k opačnému názoru. "Oba obvinění s ohledem na obecné i intelektové schopnosti věděli, že svým jednáním, které spočívalo v tom, že vhodí poškozenou do řeky v prosinci při teplotě okolo bodu mrazu, mohou způsobit její smrt," uvedla v usnesení předsedkyně senátu Věra Kůrková.

Soudkyně zdůraznila, že se oba mladíci dívky nezeptali, zda umí plavat, a o její osud se nijak nezajímali. Z místa činu utekli. Dívka se z mrazivé řeky Sázavy dostala vlastními silami a od přepadení trpí podle znalců posttraumatickou stresovou poruchou.
Oba muži, kteří pocházejí ze severních Čech, byli již dříve trestáni za majetkovou trestnou činnost. Přepadenou dívku připravili o 400 korun a mobilní telefon za 3000 korun.

Druhé loupeže se údajně dopustili o čtyři dny později na nádraží v Ledči nad Sázavou, kde oloupili prodavačku v kiosku na nádraží. Krádeží peněz a cigaret způsobili škodu asi 8300 korun. Prodavačka, kterou ohrožovali nožem, utrpěla poranění obou rukou, brady a krku.

Zdroje: ČTK