Soud potvrdil egyptskému exprezidentu Mubarakovi tříletý trest za korupci

- Aktuality autor: roj

Bývalý egyptský prezident Husní Mubarak si pobude tři roky ve vězení za zneužití státních peněz, potvrdil dnešní soud verdikt z lednového procesu. Mubarakovi ale hrozí další tresty – zejména za spoluvinu na smrti více stovek účastníků demonstrací v roce 2011.

Soud potvrdil Mubarakovi tříletý trest za korupci, na další verdikty ještě čeká

Soud potvrdil Mubarakovi tříletý trest za korupci, na další verdikty ještě čeká,zdroj: Profimedia.cz

Dnešním rozsudkem skončil opakovaný soud. Mubarak byl v prvním procesu odsouzen ke třem letům a jeho synové Gamál a Alá ke čtyřem. Odvolací soud ale v lednu verdikt zrušil a nařídil opakování procesu. Tentýž rozsudek byl vynesen také dnes a jeho součástí je i finanční pokuta. 

Mubarak čelí několika dalším procesům. Nejtěžší trest mu hrozí v tom, v němž se posuzovala jeho spoluvina na smrti více než 800 účastníků demonstrací v roce 2011. Soud ho ale viny zprostil. Odvolací řízení tohoto procesu začne ještě v květnu. 

Kauze, v níž šlo o vyvedení státních peněz k soukromým účelům, se v Egyptě říká aféra prezidentských paláců. Šlo v ní v přepočtu asi o 280 milionů korun. 

Mubarak byl ve vazbě od dubna 2011. V srpnu 2013 pak byl převezen do vojenské nemocnice, kde je v režimu domácího vězení. Gamál a Alá jsou na svobodě od ledna, protože i jejich doba vazby, stejně jako tomu bylo v případě otce, dosáhla zákonem maximálně povolených 18 měsíců. 

Po Mubarakově vládě se k moci dostalo islamistické Muslimské bratrstvo, které ale zemi nevyvedlo z ekonomických potíží a začalo klást důraz na islám. V roce 2013 armáda svrhla prezidenta Muhammada Mursího, který byl za tuto organizaci zvolen, a u moci je nyní bývalý generál Abdal Fattáh Sísí. 

Tagy: Egypt proces s Mubarakem

Zdroje: ČTK