Soud potvrdil 53milionovou pokutu za kartel pekárenských firem

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Krajský soud v Brně ve čtvrtek potvrdil pokutu 52,8 milionu korun pro tři pekárenské firmy za kartelovou dohodu. Uložil jim ji v loňském roce antimonopolní úřad.

Delta pekárny, Odkolek a Penam se podle něj nejpozději od září 2003 domlouvaly na zdražení pečiva, chleba a cukrářského pečiva u svých odběratelů. Poté rozeslaly oznámení o zvýšení cen uvedených výrobků svým odběratelům. Firmy s verdiktem nesouhlasí a zvažují kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. 

Žaloby firem proti rozhodnutí ÚOHS soud zamítl, přičemž nezpochybnil, že v roce 2003 existovaly důvody pro zdražení. V průběhu roku se zdražovaly vstupy, aniž by rostla cena pečiva samotného.

Výše pokuty podle ÚOHS

"Žádný z dodavatelů pečiva ani při řízení před ÚOHS, ani před soudem ale nenabídl žádný jasný srozumitelný argument, proč tito tři dodavatelé pečiva zahájili úkony směřující ke zdražování právě přesně 26. září 2003 dopisy, které měly totožnou formulaci a byly uplatňovány stejně razantně v průběhu celého podzimu roku 2003," zdůvodnil verdikt předseda senátu David Raus. 

Podle něj tak firmy mohly lépe vyvinout tlak na jednotlivé odběratele, než kdyby postupovaly samostatně. I v otázce pokut se soud ztotožnil se závěry ÚOHS, který v posledním rozhodnutí v kauze zohlednil i změny, které se staly do začátku roku 2009. Přestože rozhodnutí ÚOHS má podle soudu několik vad, nemohly ale vést k jeho zrušení.

Pokuta za kartel už před sedmi lety

Firmy dostaly pokutu za kartelové dohody poprvé v roce 2003. ÚOHS je tehdy podezříval, že se po sedmileté stagnaci cen domluvily na skokovém zdražení pečiva zhruba o pětinu. Původní pokutu 120 milionů korun ale později snížil na 52,8 milionu korun, přičemž upřesnil i výrok rozhodnutí. Reagoval tak na předchozí rozsudky Krajského soudu v Brně a Nejvyššího správního soudu. 

Firmy podají kasační stížnost

Podle právního zástupce Odkolku a Delta pekáren Pavla Dejla obě firmy pravděpodobně podají kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Tvrzení, že se firmy kontaktovaly, považuje za spekulaci.

"Ani úřad ani soud žádné kontakty neprokázaly," uvedl. Soud podle něj na rozhodnutí ÚOHS našel několik chyb, přesto ho potvrdil jako zákonné. "Ve stejnou dobu zdražilo několik tisíc subjektů. Zbytek trhu neporušil právní předpisy, to považujeme za absurdní," řekl Dejl.

Podle právního zástupce společnosti Penam Jana Krákory i tato firma zváží podání kasační stížnosti k NSS. Delta a Odkolek mají od roku 2006 společné majitele, patří do skupiny United Bakeries. Pekárny Penam patří společnosti Agrofert Holding. Delta pekárny měly podle rozhodnutí ÚOHS zaplatit 24,8 milionu Kč, Odkolek 14,8 milionu Kč a Penam 13,2 milionu Kč.

Tagy: soud Brno pokuta

Zdroje: ČTK