Soud poslancům kontrolu NKÚ nezakázal, počítá s ní zákon

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Městský soud v Praze zamítl návrh na předběžné opatření, kterým se Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) domáhal zákazu kontrol ze strany poslanců. Informovala o tom ve čtvrtek Česká televize (ČT).

Mluvčí soudu Martina Lhotáková řekla, že s poslaneckými kontrolami počítá zákon o NKÚ. Úřadu podle ní také nehrozí vážná újma, jež by prozatímní opatření odůvodňovala. 

NKÚ vedený Františkem Dohnalem podal návrh na předběžné opatření v rámci správní žaloby, ve které po soudu požaduje, aby určil, jaké jsou ve vztahu k úřadu pravomoci sněmovny. Podle NKÚ nemohou poslanci úřad kontrolovat pouze na základě kontrolního řádu - tedy interního aktu sněmovny. Požadoval proto, aby do doby, než se rozhodne o žalobě, nemohl sněmovní výbor prověrky provádět. 

"Městský soud uzavřel, že zákonná pravidla pro provádění kontroly NKÚ existují," řekla Lhotáková. Na základě zákona mají prý úřad prověřovat poslanci. "Soud proto neshledal potřebu poměry zatímně upravovat," dodala. Samotnou žalobu soud podle ní dosud neprojednal. 

Dohnal: Nevedu Druhý nejvyšší kontrolní úřad

Kvůli tomu, že Dohnal několikrát neumožnil kontrolu úřadu, začala šéfa NKÚ před nedávnem stíhat policie. Obvinila ho ze zneužití pravomoci veřejného činitele, protože sněmovně odmítl vydat podklady pro audit.

Podle dřívějšího vyjádření Dohnalova právníka Václava Vlka je však jeho klient stíhán právě kvůli tomu, že podal správní žalobu. Dokumenty prý nechce poslancům dát, protože vede "Nejvyšší kontrolní úřad, a ne Druhý nejvyšší kontrolní úřad". 

NKÚ již prostřednictvím svého právního zástupce zamítavé rozhodnutí soudu na vydání předběžného opatření obdržel. Do pravomocného vyjádření soudu se k tomu nebudeme vyjadřovat, řekl mluvčí úřadu Jaroslav Broža.

Tagy: soud poslanci sněmovna NKÚ dobes kontrola

Zdroje: ČTK