Soud osvobodil exposlance Vondrušku obžalovaného z týrání vězňů

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Okresní soud v Liberci dnes zprostil obžaloby exposlance KSČM Josefa Vondrušku. Podle obžaloby na začátku 80. let, kdy pracoval ve věznici v Minkovicích u Liberce jako vychovatel, týral politického vězně Jiřího Wolfa. Za zneužití pravomoci veřejného činitele Vondruškovi hrozilo deset let, státní zástupce požadoval podmíněný trest. Na místě se proti rozsudku odvolal. 

Josef Vondruška

Josef Vondruška,zdroj: Isifa.com

"Nesouhlasím s argumentací soudu, s hodnocením důkazů. Mám za to, že skutky byly prokázány v hlavním líčení," uvedl státní zástupce Miroslav Mareš. 

Podle soudce Pavla Pachnera ale mohou vycházet jen z výpovědi Wolfa. "Žádný jiný důkaz není, sám Wolf říká, že u toho nikdo nebyl," konstatoval soudce. Wolf tehdy napadení nikde nehlásil ani nevyhledal lékařské ošetření. Vondrušku by podle soudce mohli odsoudit jen v případě, pokud by byli o jeho vině stoprocentně přesvědčeni. "Pochybnosti nelze vykládat v neprospěch obžalovaného," zdůraznil soudce. 

Vondruška byl s verdiktem spokojen. "Jsem rád, že soud byl natolik uvážlivý, že z procesu právního neudělal proces chemicko-biologický," řekl. Wolf se kvůli nemoci dnešního líčení nezúčastnil.

Liberecký soud Vondrušku už jednou zprostil obžaloby. Hradecký krajský soud však osvobozující verdikt zrušil, mimo jiné pro nedostatky v hodnocení důkazů. 

Vondruška údajně zmlátil obuškem Langa

Při prvním procesu vězni sice popisovali otřesné podmínky v nápravném zařízení i trestání za neplnění náročných pracovních norem v závodu národního podniku Preciosa, nikdo ale nemohl přímo dosvědčit, že by Vondruška Wolfa bil. V opakovaném procesu to ale tvrdil bývalý vězeň z Minkovic Pavel Skramlík odsouzený za loupež. Obhájce Kolja Kubíček jeho výpověď v dnešní závěrečné řeči označil za nevěrohodnou. Podle něj ji aranžovala Skramlíkova manželka advokátka Klára Samková, aby "se mohla předvádět". Ani soud k této výpovědi nepřihlédl, podle Pachnera vypovídal Skramlík v rozporu s Wolfem. 

O fyzických útocích Vondrušky vůči vězňům ale u soudu vypovídali i další. Vondruška údajně zmlátil obuškem Antonína Langa poté, co se dozvěděl, že byl odsouzený za pokus o útěk do zahraničí. A když od zmláceného vězně odcházel, tak si prý zpíval: "Já jsem pes filipes (přezdívka Vondrušky), každý kopečkář se mě bojí." I to je ale podle Pachnera v rozporu s dalšími výpověďmi. Lang totiž uvedl, že byl v umývárně sám, podle jiných se vězni koupali společně. 

U soudu také vypovídal někdejší vězeň Josef Bek, který napadl spolu s dalšími Vondrušku v roce 1974 při pokusu o útěk. Za pokus o vraždu byl Bek následně odsouzen k trestu 11 let vězení. Podle Beka si vybrali Vondrušku kvůli tomu, že byl z bachařů "nejzlejší". Pamatoval si ho hlavně kvůli tomu, že ho v poutech nechal přivázaného venku za katr, když nechtěl jít do práce. Stát tam musel v zimě po dobu celé směny, obvyklý trest prý býval umístění do takzvané díry. Někdejší zaměstnanci věznice se naopak postavili na stranu Vondrušky, o fyzickém týrání vězňů údajně nikdo z nich nic nevěděl. 

Tagy: KSČM Okresní soud v Liberci

Zdroje: ČTK