Soud opět rozhodne v kauze "pět na stole v českých"

- Aktuality autor: red

Pražský městský soud vynese v úterý již třetí verdikt v kauze známé jako "pět na stole v českých". Bývalý tajemník českých premiérů Zdeněk Doležel v ní čelí obžalobě z pokusu o podvod.

Prvoinstanční soud ho již dvakrát obžaloby zprostil, odvolací soud ale pokaždé verdikt zrušil a případ vrátil k novému projednání. Naposledy navíc případ přidělil jinému trestnímu senátu. Doležel vinu od počátku odmítá.

Doležel: Pět na stole v českých je kódovaná řeč

Doležel si podle obžaloby v roce 2005 na schůzce s polským lobbistou Jackem Spyrou řekl o úplatek pět milionů korun za to, že dostane zpět do hry o privatizaci chemického holdingu Unipetrol společnost Seta, za kterou Spyra lobboval. Podvod údajně spočíval v tom, že takovou pravomoc ve svém tehdejším postavení neměl, ale přesto předstíral, že může do privatizace zasáhnout. Několik setkání obou mužů natočila skrytou kamerou a odvysílala televize Nova. Na jednom záznamu řekl Doležel Spyrovi, že "bude na stole pět". Po Spyrově otázce, zda "v českých", extajemník souhlasil.

Doležel s obviněním nesouhlasí. Tvrdí, že se sice se Spyrou scházel, ale o privatizaci Unipetrolu se s ním rozhodně neradil. Podle někdejšího tajemníka šlo v nahrávce o kódovanou řeč, na které se se Spyrou dohodli. Měla prý označovat stupeň důležitosti jejich jednání. Formulace "pět na stole" tak podle Doležela znamenala účast českého premiéra.

Státní zástupkyně navrhla uložit Doleželovi pětiletý trest s ohledem na to, že čin údajně spáchal již před několika lety. Muži hrozí podle nového trestního zákoníku až desetileté vězení.

Tagy: soud

Zdroje: ČTK