Soud odsoudil senátora Trpáka za nedbalost při porodu

- Aktuality autor: red

AKTUALIZOVÁNO. Okresní soud v Trutnově v pondělí opět potrestal senátora Pavla Trpáka (ČSSD) podmíněným trestem v případu, kdy jako lékař údajně nedostatečně sledoval průběh těžkého porodu.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Novorozenec na následky nedostatečného zásobení kyslíkem během porodu později zemřel. Trpák vinu odmítá. Soud mu za ublížení na zdraví uložil trest šest měsíců vězení s podmíněným odkladem na jeden rok.

Rozsudek není pravomocný. Trpák se proti odsouzení přímo v soudní síni odvolal. "Nejsou tam takové důvody pro odsouzení, jak je soud nalezl," řekl Trpákův advokát Michal Pacovský. Státní zástupce, který navrhoval podmíněný trest dvou let vězení, si pro odvolání ponechal lhůtu.

Původně v roce 2009 Trpák od okresního soudu odešel s trestem deseti měsíců vězení s podmíněným odkladem na 1,5 roku. Senátor se proti rozsudku odvolal a hradecký krajský soud verdikt loni v únoru zrušil a případ vrátil do Trutnova.

Soud: Zanedbal svou povinnost

Soudkyně Miroslava Purkertová pondělní snížení trestu zdůvodnila tím, že od spáchání trestného činu uplynul už dlouhý čas a Trpák se jiného porušení zákona od té doby nedopustil. Soudkyně zároveň nevyhověla státnímu zástupci, který pro Trpáka žádal dva roky zákazu výkonu lékařského povolání.

"Je mi líto každého ztraceného života. Na druhou stranu medicína přináší situace, které jsou obtížně řešitelné, a kde každé rozhodnutí se může obrátit v neprospěch," řekl Trpák po vynesení rozsudku.

Podle soudkyně obžalovaný nedostatečně sledoval v květnu 2007 průběh porodu. Ke sledování rodičky nepoužil příslušný monitorovací přístroj. "Zanedbal svou povinnost," řekla soudkyně.

Obhajoba: Vinu nese sestra

Obhajoba v pátek přišla s tvrzením, že měření rodičky měla podle svého popisu práce provádět porodní sestra. Lékař má podle Pacovského dohlížet na personál a vést porod. "Primárně povinnost porušila porodní sestra," řekl obhájce. Zmocněnec poškozených Igor Piňos to odmítl. "Nelze vinu svalovat na sestru. V tak závažné situaci musí nastoupit lékař," řekl Piňos.

Trutnovský soud si na základě požadavku krajského soudu nechal zpracovat znalecký posudek z oboru soudního lékařství. Znalci v něm uvedli, že Trpák při porodu nepostupoval správně. Upřesnili také jednotlivé doby porodu a čas, kdy Trpák mohl na nepříznivý vývoj reagovat, například císařským řezem.

Senátorem za trutnovský volební obvod se Trpák stal na podzim 2008, kdy ve druhém kole porazil trutnovského starostu Ivana Adamce (ODS). Trpák, který je členem ČSSD od roku 1995, působí také v trutnovském zastupitelstvu. Senát Trpáka kvůli vyšetřování zbavil imunity v lednu 2009 na základě jeho vlastní žádosti.

Tagy: ČSSD

Zdroje: ČTK