Soud odmítl stížnost muže potrestaného za vraždu z roku 1975

- Aktuality autor: red

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Rostislava Roztočila, jenž dostal trest 13 let vězení za vraždu egyptského studenta z roku 1975.

Zprávu zveřejnil Nejvyšší soud. Mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová ji nepotvrdila, protože nemá doklad o doručení rozhodnutí všem účastníkům řízení. Roztočil zřejmě žije v Německu. Před pěti lety se svým spoluvězněm utekl z věznice v Plzni na Borech.

Nejvyšší soud už v roce 2008 odmítl Roztočilovo dovolání. Nyní má podle mluvčího Petra Knötiga na stole usnesení Ústavního soudu, které všechna starší rozhodnutí v Roztočilově kauze potvrzuje.

"Ústavní soud ve svém usnesení uvedl, že všechny obecné soudy, tedy i Nejvyšší soud, dostály všem ústavním požadavkům kladeným na dokazování v trestním řízení. Úvahy soudů se zakládají na racionální argumentaci a jsou v souladu s principem nezávislého soudního rozhodování," citoval z usnesení Knötig.

Ústavní soudci odmítli také návrh na zrušení ustanovení trestního řádu, podle kterého se všechny písemnosti určené pro obviněného v řízení proti uprchlému doručují pouze obhájci.

Zdroje: ČTK