Soud nařídil exekuci na majetek Prahy, magistrát má problém

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Obvodní soud pro Prahu 1 nepravomocně nařídil exekuci na majetek pražského magistrátu. Úřad totiž neodpověděl na žádost občana Jakuba Sedláčka o informaci, což by mělo být jeho povinností. Sdělil to jeho právní zástupce Petr Kočí. Praha se proti rozhodnutí odvolá.

Podle Petra Stropnického z Exekutorského úřadu v Písku však magistrátu obstavení majetku zatím nehrozí. Exekutor mu v nejbližších dnech zašle výzvu, aby Sedláčkovi informaci poskytl. Praha se zřejmě proti rozhodnutí odvolá. 

Nařízení exekuce potvrdila i mluvčí soudu Michaela Wenclová. Podle ní bude mít úřad po obdržení rozhodnutí patnáctidenní lhůtu na odvolání. Podle Stropnického exekutor doposud městu verdikt nedodal. "Zatím rozhodně nechystáme takové kroky jako obestavení majetku," řekl. Podle něj je velmi pravděpodobné, že po výzvě magistrát Sedláčkovi odpoví. 

Arogance magistrátních úředníků?

Kočí tvrdí, že Sedláčkova žádost je již rok stará. Město podle něj odmítlo respektovat rozhodnutí ministerstva vnitra a vyřídit mužovu žádost. Sedláček se proto obrátil na soud, který mu dal 28. února za pravdu.

"Na tomto případu je alarmující arogance magistrátních úředníků, kteří mému klientovi prostě napsali, že s právním názorem ministerstva nesouhlasí, a odmítli se jím řídit," uvedl Kočí v tiskové zprávě. 

Mluvčí magistrátu: Náš majetek ohrožen není

Podle mluvčí pražského magistrátu Terezy Krásenské jde o spor dvou právních názorů na to, zda má občan na některé interní informace právo. "V žádném případě ale není ohrožen majetek hlavního města. Praha s ním může volně disponovat," řekla Krásenská. Podle ní nový exekuční řád navíc obstavení majetku neumožňuje. Praha se podle Krásenské pravděpodobně odvolá. 

Podobnou kauzu řešily již před dvěma lety Karlovy Vary. Město mělo na čas zablokován majetek kvůli tomu, že rok a půl nepodalo informace ze stavebního úřadu Tomáši Pecinovi.

Tagy: Praha exekuce majetek

Zdroje: ČTK