Soud kvůli sochám lidických dětí bude pokračovat v květnu

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Krajský soud v Praze dnes odročil na květen spor o autorská práva mezi sochařem Jiřím Hamplem a Památníkem Lidice. Soud musí zjistit, kdy byl vytvořen model soch v Mariánské Týnici na Plzeňsku, což by mohl být klíčový důkaz k určení autorství.

Sochař si stěžuje na to, že památník neuznává jeho spoluautorsví na pomníku lidickým dětem, přestože na něm pracoval se svojí ženou Marií Uchytilovou.

Soudce Vojtěch Cepl hlavní líčení odročil krátce po zahájení, jelikož obě strany navrhly několik nových důkazů. Hampl tvrdí, že dvě postavy dodělával po smrti své manželky v roce 1989. Podle památníku naopak v té době již bylo sousoší hotové. "To je rozpor, který by se mohl objasnit, kdyby se zjistilo, kdy se objevil model v Mariánské Týnici, protože se strany shodují v tom, že se zcela shoduje s tím, který je instalován v Lidicích. Pakliže již byly kompletní hotové figury před rokem 1989, tak je nemohl dělat pan Hampl," řekl novinářům Cepl.

Hampl se obvinění brání

Začátek sporu se datuje do roku 2008, kdy památník vedený ředitelem Miloušem Červenclem nechal bez Hamplova svolení vyměnit informační desku, na které už není uveden jako spoluautor. Hampl tvrdí, že neexistuje žádný důkaz, který popírá jeho podíl na vzniku sousoší. Kromě podílu na dodělávání soch Hampl také tvrdí, že se jeho žena věnovala zejména tvorbě obličejů lidických dětí, kdežto on prý pomáhal tvořit postavy a podílel se na kompozici sousoší.

Autorkou sousoší Památník dětským obětem války je sochařka Marie Uchytilová, která na něm spolupracovala až do své nenadálé smrti s manželem Jiřím Hamplem. Své životní dílo umístěné v Lidicích však nikdy nespatřila - prvních 30 soch bylo instalováno až v roce 1995, posledních sedm o pět let později.

Hampl se v jiném sporu soudí o 100.000 kč

Hampl se také chce s lidickým památníkem v jiném sporu soudit o 100.000 korun kvůli nedávnému vytvoření repliky sochy dívky, kterou z památníku na konci předloni ukradl neznámý zloděj. Památník totiž později o vytvoření kopie nepožádal Hampla, ale slévače Oldřicha Hejtmánka, což mu vadí.

Lidice jsou v Česku považovány za jeden ze symbolů nacistického teroru za druhé světové války. Nacisté je srovnali se zemí v červnu 1942. Důvodem byla domnělá souvislost jednoho z lidických obyvatel s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

V obci bylo tehdy zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku a děti, kromě několika vybraných na poněmčení a batolat do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

Tagy: spor lidice

Zdroje: ČTK