Soud: Komunisté mají italské firmě zaplatit pokutu 40 milionů

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Komunistické straně hrozí, že bude muset kvůli zrušení smlouvy o prodeji svého sídla v centru Prahy zaplatit italské firmě Poste Re nejméně 40 milionů korun. Ó pokutě rozhodl Obvodní soud pro Prahu 1, rozsudek je ale zatím nepravomocný.

Rozsudek o pokutě, která se týká centrály v ulici Politických vězňů, vynesl soud už v říjnu. Informuje o tom deník Právo. Verdikt je nepravomocný. 

Informaci v pátek listu potvrdila místopředsedkyně KSČM Miloslava Vostrá, která má na starosti hospodaření strany. "Rozsudek nám byl doručen minulý týden," uvedla. Strana se podle ní proti verdiktu odvolá. Zaplacení pokuty by podle Práva mohlo straně přinést finanční obtíže, částka se totiž rovná například dvěma třetinám státní dotace, kterou komunisté získali za hlasy v letošních sněmovních volbách. 

Přišli i o zálohu dvacet milionů

Kauza budovy komunistů v ulici Politických vězňů začala v roce 2005. Tehdy se KSČM rozhodla, že dům prodá a koupí si nové sídlo. S firmou Poste Re strana podepsala závaznou nabídku. Podle ní měli komunisté sídlo prodat za 405 milionů korun. 

Získané peníze hodlala KSČM použít na dostavbu rozestavěného objektu v pražských Vysočanech. Strana kvůli tomu složila i zálohu 20 milionů korun. O tu přišla, když si kontrakt rozmyslela. Kauza komunistické centrály pak otřásla vedením komunistů, když stála pozici místopředsedu strany Václava Exnera. 

První problémy s pražským sídlem ale začaly už v roce 1990, kdy budovu KSČM koupila od tehdejších Československých státních drah za 52 miliónů korun. Následoval vleklý vlastnický spor, ve kterém nakonec komunisté zvítězili, připomíná list.

Tagy: pokuta KSČM firma

Zdroje: ČTK