Soud kauzy opencard byl odročen kvůli námitce podjatosti soudce

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 20. 5. 2013 12:27) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Hlavní líčení s pěti bývalými úředníky pražského magistrátu viněnými v kauze opencard, které mělo začít dnes, odročil soudní senát pražského městského soudu na neurčito. Důvodem je námitka podjatosti, kterou proti předsedovi senátu Jiřímu Říhovi vznesla státní zástupkyně. Senát sice námitku zamítl, žalobkyně však podala stížnost, o níž bude rozhodovat vrchní soud. 

Opencard

Opencard,zdroj: Profimedia.cz

Manželka soudce Alice Říhová zastupuje jednoho z obviněných v související kauze, v níž policie kvůli opencard stíhá desítku pražských radních. Žalobkyně Dagmar Máchová věří, že soudce proto může být podjatý. Říhův senát projednal její námitku za zavřenými dveřmi a zamítl ji s tím, že se podjatý necítí. Proti tomu však Máchová na místě podala stížnost, která sice nemá odkladný účinek, ale senát se přesto rozhodl dnešní jednání odročit a vyčkat, jak o ní rozhodne soud vyššího stupně. Naopak ani jeden z obžalovaných podjatost soudu nenamítal. 

Soudce o své možné podjatosti informoval strany již začátkem dubna, státní zástupkyně ale námitku vznesla až v půlce května. Říhá za to dnes Máchovou kritizoval, její jednání označil za obstrukční. Máchová se ale hájila tím, že oficiálně potvrzenou informaci o tom, že Říhová skutečně jednoho z pražských radních zastupuje, dostala teprve před několika dny. 

"Pro nás je to špatná zpráva z toho důvodu, že chceme, aby řízení proběhlo rychle, bez průtahů, neboť jsme přesvědčeni o tom, že v tomto řízení máme velkou šanci uspět," sdělil novinářům advokát obviněného Ladislava Kendíka Miroslav Krutina. "Podle našeho názoru státní zástupkyně v tomto případě téměř až zneužívá svého procesního postavení. My to považujeme za šikanu soudu," poznamenal právník. Hlavní líčení zřejmě nezačne dříve než v září, jeden z advokátů totiž soudu sdělil, že v červenci a srpnu nebude v ČR. 

Na lavici obžalovaných dnes měla usednout pětice někdejších magistrátních úředníků, kteří podle žalobkyně v několika zakázkách zvýhodnili firmu Haguess, a způsobili tak hlavnímu městu škodu za desítky milionů korun. Obžaloba je viní z porušování závazných pravidel hospodářského styku a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Mezi stíhanými je například někdejší šéf informatiky Ivan Seyček, kterému hrozí až osmileté vězení. 

Firma Haguess měla nadstandardní komfort

Úředníci byli odpovědní za řádný průběh veřejné zakázky, v letech 2006 a 2007 ale podle státního zastupitelství uzavřeli pro Prahu nevýhodné smlouvy. V rozporu se zákonem prý vybrali na projekt servisního kartového centra společnost Haguess, která nesplnila podmínky zadávací dokumentace. Firmě pak přidělili i další veřejné zakázky. 

Policie kvůli projektu opencard obvinila v březnu také deset pražských radních včetně primátora Bohuslava Svobody (ODS). Podezírá je z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Obvinění se týká zakázky, kterou Haguess získala loni. Vybrána byla v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění, kdy magistrát oslovil pouze tohoto dodavatele. 

Pražská karta opencard slouží mimo jiné jako tramvajenka, průkazka do knihovny, držitelé by na ni také měli získat různé slevy. Projekt opencard vyvolal řadu podezření především kvůli přidělování zakázek.

Tagy: soud kauza Opencard

Zdroje: ČTK