Soud dál projednává kauzu Ratha, dokončují se výpovědi

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Krajský soud v Praze dnes pokračuje v projednání kauzy končícího poslance Davida Ratha (ČSSD) a dalších deseti lidí, které státní zastupitelství viní z upravování veřejných zakázek a korupce. Zbývá dokončit výpovědi třech obžalovaných, pak by mělo být na programu přehrávání videozáznamu ze zadržení Ratha loni v květnu. Policie jej tehdy přistihla s krabicí na láhve vína, ve které bylo údajně sedm milionů korun, podle spisu úplatek. Rath to popírá. 

David Rath přichází k soudu

David Rath přichází k soudu,zdroj: Isifa.com

Na řadě je nyní soudní výslech manažera stavební firmy Václava Kovandy a jednatelů zdravotnických firem Jana Hájka a Jindřicha Řeháka.

Soud zatím vyslechl Ratha, někdejší ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou, jejího přítele Petra Kotta, manažera ve stavebnictví Pavla Drážďanského, jeho bývalého kolegu Tomáše Mladého a manažera zdravotnické firmy Martina Jireše. Slovenská podnikatelka Lucia Novanská vypovídat odmítla. Všichni s obžalobou nesouhlasí, Novanská se podobně vyjádřila již dříve před policií.

Ke korupci se jako jediná přiznala již kriminalistům podnikatelka Ivana Salačová. Žalobce pro ni navrhuje pozici spolupracující obviněné, což by jí mohlo přinést nižší trest. Advokáti ostatních obviněných se ji snaží znevěrohodnit.

Obžaloba viní skupinu 11 lidí z upravování zakázek ve stavebnictví a zdravotnictví ve Středočeském kraji, které údajně provázela korupce. Skupina prý upravovala tendry tak, aby vyhovovaly předem vybrané firmě. Ostatní účastníci soutěží dělali údajně "křoví", aby výběrová řízení vypadala navenek jako podle pravidel.

Rathovi hrozí ze všech 11 obviněných nejvyšší trest, až 12 let vězení. Obžaloba ho viní z přijetí úplatků v celkové výši 16 milionů korun.

Tagy: kauza Rath

Zdroje: ČTK