Soud bude rozhodovat o možném podmíněném propuštění Smetky

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Obvodní soud pro Prahu 4 bude muset znovu rozhodovat o možném podmíněném propuštění strůjce miliardového podvodu v kauze vytunelované stavební společnosti H-System Petra Smetky z vězení.

Již v lednu soud rozhodl o tom, že Smetka má být propuštěn na svobodu, státní zástupce však proti tomu podal stížnost. Městský soud v Praze pak rozhodnutí zrušil a případ vrátil k novému projednání. Informaci potvrdili místopředseda obvodního soudu Jaroslav Pytloun a mluvčí městského soudu Martina Lhotáková.

"Je to zrušené, bude se znovu rozhodovat," řekl Pytloun s tím, že nové jednání ještě nařízeno nebylo. "S ohledem na již zveřejněné stanovisko věznice, že odsouzený Smetka zůstává ve výkonu trestu, mohu pouze upřesnit, že rozhodnutí o podmíněném propuštění bylo odvolacím senátem zrušeno a vráceno k novému projednání Obvodnímu soudu pro Prahu 4," uvedla bez dalších podrobností Lhotáková.

Rozhodnutí o propuštění bylo již dříve kritizováno

Smetka si odpykává dvanáctiletý trest, soudy ho označily za hlavní postavu rozsáhlého podvodu spojeného s projektem levného bydlení. V kauze přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun.

Rozhodnutí obvodního soudu o podmíněném propuštění Smetky již dříve zkritizovala zmocněnkyně poškozených Hana Marvanová. Onačila je za nezákonné a skandální. V lednu upozornila na to, že Smetka dosud okradeným lidem nezaplatil na náhradě škody ani korunu. Obvodní soud byl podle ní povinen dotázat se poškozených, zda jim Smetka hradí škodu, což se ale nestalo. Advokátka poukázala na to, že policie naopak prověřuje podezření, že Smetka úmyslně vytvářel fiktivní pohledávky, aby zmařil náhradu škody, kterou mu soud nařídil. Lednové rozhodnutí obvodního soudu překvapilo i předsedu trestního senátu Kamila Kydalku, který Smetku a spol. odsoudil.

Smetka dostal trest za podvod, poškozování věřitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Muž nastoupil do vězení v září 2006, od té doby si odpykal pět let a necelých šest měsíců. Podle dostupných informací byl ovšem vedle toho v letech 2000 až 2002 zhruba dva roky ve vazbě, která se do doby výkonu trestu započítává. Z uloženého trestu tak dosud strávil za mřížemi celkem asi 7,5 roku.

Psali jsme: Smetku z kauzy H-System možná čeká podmínečné propuštění

Po založení H-Systemu v roce 1993 a po reklamní kampani společnost uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Zaplatili za ně v průměru milion korun. Na podzim 1997 ale H-System zkrachoval. Firma stihla dokončit jen 34 rodinných domů. Majoritní akcionář H-Systemu Smetka podle soudů převáděl peníze na jiné společnosti. Smetka v minulosti tvrdil, že je nevinný. Hájil se tím, že zájemce o dostupné bydlení nepodvedl, jen mu prý nevyšel podnikatelský záměr.

Vedle Smetky soudy v roce 2006 potrestaly i Ivana Krále a Pavla Středu, kterým pravomocně uložily podmíněné tresty. Loni dostali za účast na miliardovém podvodu podmíněné tresty i bývalí vrcholní představitelé H-Systemu Jaroslav Vítek, Jaroslav Eliáš a Ladislav Tůma.

Tagy: soud Praha kauza H-system

Zdroje: ČTK