Soud bude opět rozhodovat o vazbě pro Ratha, Kotta a Pancovou

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Středočeský krajský soud se bude příští týden opět zabývat tím, zda propustí poslance a bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD), někdejší ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a jejího partnera, bývalého poslance Petra Kotta z vazby, to řekla mluvčí soudu Zuzana Steinerová. Trojice je spolu s dalšími osmi lidmi podezřelá z přijetí úplatků a dalších korupčních trestných činů, za což jí hrozí až dvanáctileté vězení. Ve vazbě pobývá již od loňského května.

"Neveřejné zasedání se uskuteční 30. dubna," uvedla Steinerová. Soudce Robert Pacovský, který po podání obžaloby dostal celou Rathovu kauzu na starost, musí totiž podle zákona o dalším setrvání obviněných ve vazbě rozhodnout nejpozději do měsíce od obdržení spisu. Státní zástupce Petr Jirát zaslal soudu obžalobu 5. dubna. 

Středočeský soud se vazebním stíháním poslance zabýval naposledy na počátku tohoto měsíce, když přezkoumával verdikt Obvodního soudu pro Prahu-východ, který ho nepravomocně z věznice propustil. "Krajský soud dospěl k závěru, že u obviněného je vazba nadále s ohledem na okolnosti případu přiměřeným opatřením," uvedla Steinerová s tím, že odvolací senát verdikt obvodního soudu zrušil. Vyhověl stížnosti žalobce, podle kterého by politik mohl pokračovat v trestné činnosti nebo uprchnout. Podle sobotní Mladé fronty Dnes (MfD) se Jirát domnívá, že policie nenašla všechny Rathovy ukryté peníze. Poslanec má pak podle deníku kontakty v cizině - konkrétně v Izraeli a Německu. 

Příští týden bude středočeský krajský soud poprvé rozhodovat jako prvoinstanční soud, obvinění by se měli podle Steinerové na zasedání dostavit. Rozhodnutí ale nebude pravomocné, státní zástupce či obvinění si proti němu mohou podat stížnost. O té by pak rozhodoval odvolací pražský vrchní soud. 

Rath si podle obžaloby vzal sedm milionů za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Další úplatky prý dostal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici. Podle Jiráta si politik řekl dohromady o více než 22 milionů korun, převzal přes 16 milionů. Zbytek již nedostal, protože ho policisté mezitím zadrželi. Kott a Pancová pak na úplatcích žádali přes 48 milionů korun, dostali zhruba 38 milionů. 

Politik vinu odmítá, jeho právníci tvrdí, že se manipulovalo se spisem. Rath také v rozhovoru pro Lidové noviny uvedl, že mohl studovat spis pouze 12 dní. "Tedy asi 5000 stránek na sen, zhruba 500 stran na hodinu," prohlásil. Další přístup k dokumentu již nemá, a nemůže se tak podle svých slov připravovat na hlavní líčení. Považuje to za jeden z důvodů, proč ho soudy ponechávají ve vazbě. Kott ani Pancová se dosud ke kauze nevyjádřili. 

Skupina podle žalobce způsobila škodu ve výši desítek milionů korun. K řízení se již s nárokem na odškodnění připojily ministerstvo pro místní rozvoj, které chce vrátit 200 milionů, a Středočeský kraj.

Tagy: kauza Rath

Zdroje: ČTK