Současnou Nečasovu vládu si nepřeje 90% Čechů, zjistil průzkum

- Aktuality autor: red

Devět z deseti Čechů si nepřeje, aby dál vládl současný koaliční kabinet premiéra Petra Nečase (ODS). Třetina obyvatel chce novou vládu, jejíž podobu určí faktický vítěz loňských parlamentních voleb, tedy ČSSD, a čtvrtina respondentů by šla ráda k předčasným volbám.

Pro menšinovou vládu ODS a TOP 09 s podporou Věcí veřejných, respektive ČSSD, je shodně 16 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu agentury Millward Brown pro dnešní Lidové noviny.

Za negativním obrazem kabinetu v očích veřejnosti stojí především vleklé neshody koaliční vlády ODS, TOP 09 a VV o personální obsazení jednotlivých ministerstev či o podobu stěžejních reforem, píše list.

Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) jsou výsledky průzkumu reakcí na vzezření vlády a to podle něj toho času opravdu vábné není. "Zbytečné personální spory či ješitné předvádění se přikrývá jinak celkem slušné výsledky," řekl LN ministr.

Otráveni skandály

Nepopularitu připouští i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. "Těm 90 procentům rozumím. Skandály našich koaličních partnerů už skutečně musely otrávit takřka každého," poznamenal.

Respondenti se rovněž vyjádřili k otázce co s vládním výborem pro boj s korupcí, který původně vznikl pro šéfa VV Radka Johna. Pro zachování výboru i po poté, co John místo odmítl, jsou dvě pětiny lidí, ostatní to berou jako trafiku pro vysloužilé politiky, uvádí průzkum.

Průzkum agentura provedla ve dnech 30. května až 1. června, zúčastnilo se ho 540 lidí starších 18 let.

Tagy: Vláda pruzkum

Zdroje: ČTK