Současná Ukrajina v jedné knize: V Brně vyšla antologie povídek ukrajinských autorů

- Magazín autor: Sebastian Kantor

Jako příspěvek k lepšímu poznání ukrajinské kultury v Česku vydalo brněnské nakladatelství Větrné mlýny novou antologii tamní povídkové tvorby. Kniha nazvaná Ukrajina, davaj, Ukrajina! shrnuje 55 povídek od 44 autorů. Všechny texty vznikly ve čtvrtstoletí, které loni uplynulo od černobylské katastrofy, uvedl nakladatel Petr Minařík. 

Nakladatelé chtějí novou knihou přiblížit současnou ukrajinskou povídku českým čtenářům a předvést rozmanitost žánru. Zároveň chtějí rozhýbat myšlenkové stereotypy, které v české společnosti o Ukrajině a Ukrajincích přetrvávají. 

"Bylo by skvělé, kdyby na základě této reprezentativní mapy soudobé ukrajinské literatury došlo ke změně českého pohledu na tuto velkou slovanskou kulturu. Je na čase přestat vnímat Ukrajince jen jako dělníky a uklízečky a začít je brát vážně a s respektem," uvedl Minařík. 

Brněnské Větrné mlýny se zahraniční povídkové tvorbě věnují dlouhodobě. V minulých letech nakladatelství vydalo antologie povídek současných ruských a běloruských autorů nebo výbor z povídek severoamerických Indiánů. Další doménou Větrných mlýnů zůstávají divadelní hry. 

Tagy: Ukrajina

Zdroje: ČTK