SOS: Dovozci aut falšují údaje na tachometru o desetitisíce km

- Aktuality autor: red

Někteří dovozci aut ze zahraničí, zejména z Německa, snižují u nabízených vozů údaje na tachometru. Falšují je i o desítky tisíc kilometrů. Zjistilo to Sdružení obrany spotřebitelů (SOS).

SOS srovnávalo nabídku konkrétních vozů na německém serveru www.mobile.de, kde si české autobazary vybírají vozy vhodné pro dovoz, s obdobnou českou stránkou, prostřednictvím které je následně nabízejí v ČR českým zákazníkům.


"Výsledek nám vyrazil dech. Našli jsme řadu totožných vozidel s tím, že nabídka českého autobazaru inzerovala vůz s podstatně nižším počtem najetých kilometrů, než tomu bylo u toho samého vozu dříve nabízeného v Německu," uvedl právník SOS Jiří Žůrek.


Zástupci sdružení například na německém serveru Mobile.de našli čtyři roky starý Ford Mondeo se 186.000 najetými kilometry, který následně nabízel český dovozce na stránkách Sauto.cz s 92.000 km na tachometru. Cena se proti 5999 eur, tedy v přepočtu asi 155.300 Kč, zvýšila na 177.900 Kč.


SOS podle mluvčího Jana Votočky nyní připravuje podklady pro dozorové orgány k tomu, aby zamezilo prodeji těchto vozů a dalším souvisejícím praktikám zainteresovaných autobazarů.
Podle společnosti Cebia jezdí v Česku nejméně jeden milion osobních aut s podvodně sníženým počtem ujetých kilometrů na tachometru. S přetočeným tachometrem se prodávají zhruba dvě pětiny ojetin.

Tagy: auto peníze falšování sos

Zdroje: ČTK