Šojdrová chce pozastavení členství. Ale je to věc Svobody, říká

- Aktuality autor: red

Úřadující předsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová si stále myslí, že expředseda Cyril Svoboda by měl pozastavit své členství či odejít ze strany kvůli sporu s charitativní organizací o dům v pražských Dejvicích.

Nyní však zdůrazňuje, že jde o Svobodovo osobní rozhodnutí. Původně jej k takovému kroku vyzvala pod hrozbou vyloučení a Svoboda takový postup odmítl.

Oba politici čerstvě mimoparlamentní strany se ale dosud nedokázali osobně sejít, aby společně věc probrali. Svobodovo další působení ve straně, kterou v minulosti dvakrát vedl, bude řešit i "jeho" stranická buňka ve čtvrtém pražském obvodu. 

Svoboda i Šojdrová shodně míní, že jejich medializovaný spor lidovcům neprospívá. "Už se tím dál nechci zabývat. Tu věc musí řešit Svoboda. Je to jeho problém, který musí umět vyřešit," řekla úřadující šéfka strany. Ta letos na jaře dostala 4,4 procenta hlasů a poprvé v historii České republiky neprošla do Poslanecké sněmovny. Pozastavení Svobodova členství ve straně podle ní vnímají jako nejlepší řešení i další lidovci. 

K odchodu chce expředsedu vyzvat i předsedkyně lidovecké organizace na Praze 4 Monika Pálková. "Rozhodně to uděláme. Zatím mohu mluvit jen za sebe, ale už jsem to konzultovala i s některými členy," řekla. 

Od Svobody prý několikrát slyšela slib, že se ke sporu o dům už nevrátí, což nesplnil. Stranická buňka, která musí Svobodův případ prodiskutovat před jeho možným vyloučením z řad lidovců, chce podle ní věc vyřešit v první polovině září. Na Svobodu by mohlo vedení KDU-ČSL uplatňovat bod stranických stanov umožňující vyloučení za "opakované jednání, které poškozuje stranu". 

Někdejší ministr zahraničí a expředseda KDU-ČSL Svoboda podal v červenci ústavní stížnost proti rozsudku Městského soudu v Praze. Tento soud letos v červnu zamítl odvolání státu coby vedlejšího účastníka sporu o dům, a v podstatě tak učinil tečku za bojem o pozůstalost. 

Podle nynějšího vedení lidovců stranu tento vleklý spor poškozuje, Šojdrová proto Svobodu vyzvala k pozastavení členství či přímo k odchodu. Původně také hrozila snahou jej ze strany přímo vyloučit. "Na svém stanovisku já osobně trvám a za vhodné řešení považuji pro KDU-ČSL i Svobodu pozastavení členství," prohlásila dnes.

Lidovecké předsednictvo v úterý nakonec jen vyslechlo informaci Šojdrové o vyjednávání se Svobodou, o věci ale nehlasovalo. 

Svoboda řekl, že na plánované schůzce s nynější šéfkou strany chtěl navrhnout sepsání společného stanoviska k problému, v němž by například zdůraznil, že KDU-ČSL stále podporuje, ale nechystá se kandidovat do žádné volené funkce. O odchodu ze strany ale neuvažuje a nechápe, že je možné snažit se vyloučit ze strany člověka, který u soudu vede civilní právní spor. Podobný "Absurdistán" podle něj od strany může před podzimními komunálními volbami volbami jen odradit další voliče. 

Podle Šojdrové se ale Svoboda při domlouvání schůzky snažil "vymezit obsah" jednání. "Není možné přijít na jednání s partnerem a říct, že je něco tabu," vysvětlila úřadující předsedkyně lidovců, proč byla schůzka zrušena. Do poslední chvíle prý v její uskutečnění doufala, neboť nynější spor je pro lidovce "velmi citlivá věc".

Zdroje: ČTK