Sochu Stalina v Bratislavě někdo polil krvavě rudou barvou

- Aktuality autor: red

Neznámý pachatel polil v Bratislavě více než čtyřmetrovou sochu sovětského diktátora Stalina červenou barvou. Slovenská národní galerie, před kterou Stalin v rámci výstavy s názvem Přerušená píseň - Umění socialistického realismu 1948-1956 stojí, již podala trestní oznámení a o akci s barvou hovoří jako o útoku pokřivené mysli, napsal portál Sme.sk.

"Výsledkem je poškozený historický artefakt, fasáda budovy a okolí, ale mnohem nepříjemnější je agresivní zásah do integrity uměleckého díla a demokratických zásad využívání veřejného prostoru," uvedla galerie v prohlášení.

Poukázala na to, že socha jako sbírkový předmět a budova, která je národní kulturní památkou, mají zvláštní status, proto se nejedná o běžnou klasifikaci poškození. Syntetická barva na bronzové dílo přilnula, cena restaurátorských prací se tak odhaduje na asi 2000 eur (přes 51.000 korun).

Útoky na umělecká díla nejsou ve světě nijak výjimečné, v minulosti se terčem vandalů staly například slavná Mona Lisa nebo Rembrandtova Noční hlídka.

V případě sochy Stalina by polití barvou mohlo být výrazem odporu proti soše nebo výstavě. V Praze se takto před dvěma roky hned dvakrát stalo terčem útoku červenou barvou sídlo komunistické strany.

Červenou barvou byla polita také socha někdejšího regenta Maďarského království Miklóse Horthyho, kterou v květnu odhalila západomaďarská obec Kereki u Balatonu. K činu se přihlásil aktivista Péter Dániel a prohlásil, že tak jednal kvůli sporné minulosti Horthyho, který byl spojencem nacistického vůdce Adolfa Hitlera.

Tagy: zábava umění humor

Zdroje: ČTK