Sobotka zchladil Babiše: O nemocničních poplatcích nemůže být ani řeč

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Premiér Bohuslav Sobotka je proti návrhu Andreje Babiše znovu projednat navrácení nemocničních poplatků a druhý důchodový pilíř. Babiš v pondělí řekl, že zrušení stokorunového poplatku v nemocnicích i plánované odstranění druhého pilíře důchodové reformy byla chyba.

Ministr financí Andrej Babiš

Ministr financí Andrej Babiš,zdroj: Profimedia.cz

"Vláda musí pracovat, plnit svůj program, a ne se hádat. Koaliční smlouva platí jako celek a ČSSD nevidí žádný důvod ji měnit nebo zpětně zpochybňovat," reagoval Sobotka

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek jednání o Babišových požadavcích nevyloučil, i on ale zdůraznil, že platí koaliční smlouva. Pokud by se měla změnit, musí se na tom shodnout všechny tři koaliční strany, sdělil šéf lidovců. KDU-ČSL zrušení poplatku za hospitalizaci už dříve kritizovala. 

Proti zachování druhého pilíře i proti obnovení poplatku za hospitalizaci se postavila také Asociace samostatných odborů. Podle ní by se tím porušily sliby, které vláda dala voličům. "Asociace vyjadřuje velké znepokojení nad prohlášením člena vlády, kterým již po krátké době vládnutí neguje to, k čemu se zavázal v prohlášení své vlády a díky kterému tato vláda získala důvěru Poslanecké sněmovny," uvedl v prohlášení šéf odborové asociace Bohumír Dufek. 

V koaliční smlouvě se ČSSD, ANO a KDU-ČSL dohodly, že nebudou znovu zavádět poplatek za pobyt v nemocnici, který už předtím zrušil Ústavní soud. Druhý pilíř důchodové reformy, v němž si zájemci mohou část odvodů přesměrovat do vlastního spoření, chtějí koaliční strany sloučit se třetím. 

 

 

Tagy: ČSSD Vláda koaliční smlouva hnutí Ano vládní koalice nemocniční poplatky

Zdroje: ČTK