Sobotka věří v pondělní navýšení platů. Rozhodovat přijde i Babiš

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Jednání vládní koalice o rozpočtu bude v pondělí řešit navýšení platů ve veřejném sektoru. Počítá s tím premiér Bohuslav Sobotka, ale i předáci odborových svazů, kteří tento týden vyhlásili stávkovou pohotovost. Pondělní schůzky, která bude předcházet tradičnímu zasedání vlády, se zúčastní i předseda ANO Andrej Babiš.

Bývalý ministr financí Andrej Babiš a premiér Bohuslav Sobotka

Bývalý ministr financí Andrej Babiš a premiér Bohuslav Sobotka,zdroj: Tomáš Krist / MAFRA / Profimedia

Naposled jednali zástupci koalice o rozpočtu v pondělí v Lednici na Břeclavsku. Shodli se na tom, že by se výdělky zvednout měly a učitelé by si měli polepšit víc. Kdy, kolik a komu se přidá, jasné není.

"Předpokládám dohodu o mzdách, aby se zvýšily od listopadu o deset procent pro všechny a o 15 procent pro učitele a chci se dohodnout na zvýšení výdajů pro vysoké školy," uvedl dnes Sobotka v Brně. Podpořil tak znovu odborářský požadavek na růst tarifů.

Na jednání v Lednici pozval Sobotka pouze členy kabinetu, pro pondělní schůzku nechal výběr zástupců na jednotlivých stranách. "Pozval jsem všechny tři koaliční strany, v jakém to bude složení, záleží na nich," uvedl. Účast Babiše, kterého na jaře vystřídal ve funkci ministra financí Ivan Pilný (ANO), na nadcházejícím jednání potvrdila mluvčí ANO Lucie Kubovičová.

Ministr financí Ivan Pilný už dřív uvedl, že dohoda stran na růstu platů už prakticky existuje, důvod k razantním odborářským akcím tedy nevidí. Do stávkové pohotovosti vstoupilo 14 odborových svazů s asi 100 tisícičleny. Jejich předáci chtějí politikům v pondělí před jednání koaliční rady předat před Strakovou akademií "malé dárky", řekla bez bližších informací mluvčí odborové centrály Jana Kašparová. Vláda chce návrh rozpočtu Sněmovně předat do konce září.

Peníze na navýšení mezd je možné podle Sobotky získat z nespotřebovaných výdajů jednotlivých ministerstev. Uvedl, že ke konci srpna to bylo zhruba 100 miliard korun, část je ale určena na spolufinancování projektů z fondů EU. Pilný by měl v pondělí mít vyhodnoceny informace od jednotlivých ministerstev, kolik z nespotřebovaných výdajů mohou na růst platů ve školství uvolnit. Za minulé roky by celková neutracená částka mohla činit kolem 40 miliard, uvedl ve středu.

Přesné číslo rezerv dnes ještě Pilný nezná, protože ministerstva měla podklady dodat do čtvrteční půlnoci. "Dnes odpoledne se nad tím setkám s náměstky," řekl novinářům ve Sněmovně, kde hájil novely zákonů. Chce, aby zbylo také na investice - tedy výstavbu silnic, podporuje i navýšení rozpočtu pro vysoké školy. Stejně jako premiér si přeje dohodu na jednání koalice, jinak se spor přelije na jednání vlády, podotkl.

Tagy: Česko domácí státní rozpočet Ministerstvo financí ČR český premiér mzdy a důchody práce a odbory

Zdroje: ČTK