Sobotka v Brně podpořil plánovanou investici Amazonu

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v Brně podpořil plánovanou téměř třímiliardovou investici amerického Amazonu. Po jednání s brněnským primátorem Romanem Onderkou (ČSSD) slíbil státní garanci za chybějící přivaděč z dálnice D1. Sobotka to řekl novinářům. O záměru Amazonu bude příští týden ještě jednat brněnské zastupitelstvo.

Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Bohuslav Sobotka (ČSSD),zdroj: Profimedia.cz

Právě chybějící exit je při vyjednání města s novým investorem a developerem CTP, který investici Amazonu v Brně připravuje, klíčový. "Bude to pro nás jak rozpočtová priorita, tak priorita z hlediska činnosti Ředitelství silnic a dálnic," uvedl Sobotka. Podle něj kvalitní dopravní napojení průmyslové zóny Černovická terasa může pomoci i příchodu dalších investorů.

Další distribuční sklad internetového obchodu Amazon má stát v Dobrovízi u Prahy. V úterý kvůli němu zasedne tamní zastupitelstvo, kterého se zúčastní i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). I existenci dobrovízského centra Sobotkova vláda podporuje. "Budu se osobně věnovat klíčovým přímým investicím, na které má ČR šance," uvedl premiér.

Investici Amazonu minulý týden podpořil i nový ministr financí a vicepremiér pro ekonomiku Andrej Babiš (ANO). Připomněl, že pokud Amazon nepostaví centrum v Česku, bude investovat raději v Polsku nebo na Slovensku.

O stavbě skladu amerického internetového obchodu Amazon v Brně stále není rozhodnuto. Smlouvu mezi městem a Ředitelstvím silnic a dálnic o vybudování nového dálničního exitu musí posoudit zastupitelstvo. Smlouva je podmínkou pro prodej pozemků společnosti CTP, která je dále poskytne Amazonu.

V aktuální smlouvě mezi městem a CTP se developer zavázal zaplatit za pozemky pro halu Amazonu 214 milionů korun. Dalších 56 milionů korun by zaplatil za dopravní opatření před postavením dálničního sjezdu a také za pomoc s výkupy pozemků pro tuto stavbu. Podmínky dohody s městem a případné dodatky ke smlouvě má řešit ještě zastupitelstvo 14. února.

Amazon chce brněnské distribuční centrum otevřít v září, aby z něj stihl obsloužit předvánoční trh. Práci tam má najít minimálně 1500 lidí, před Vánocemi ještě více. Odpůrci stavby poukazují na neúnosnou dopravní situaci v městské části Slatina, kterou další nákladní automobily ještě zhorší. Dálniční sjezd přitom může stát nejdříve v roce 2017, což Sobotka dnes potvrdil.

Problémy provází i plánovaná stavba skladu Amazonu u Dobrovíze. Místní obyvatelé výstavbu loni zamítli v lidovém hlasování. Obávají se zejména nárůstu dopravy.

Tagy: Brno Amazon

Zdroje: ČTK