Sobotka s Babišem nenašli společnou řeč ohledně financování zdravotnictví

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se dnes s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) nedohodl na financování zdravotnictví. Novinářům to při odchodu z jednání řekl Babiš, který ale věří, že se dohodu v rámci celého rozpočtu podaří najít ve středu. Původně měla dnes dvojice politiků jednat i s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD), který chystá návrhy na úspory v resortu, ke schůzce ale nedošlo, prý kvůli nedostatku premiérova času. 

Babiš (vlevo) a Sobotka

Babiš (vlevo) a Sobotka,zdroj: Isifa.com

Babiš dnes Sobotkovi předložil své analýzy, z nichž podle něj vyplývá, že náklady ve zdravotnictví rostou zejména pokud jde o lůžkovou péči, zatímco náklady na léky a ambulantní péči se v podstatě nemění. "Pan premiér to uznává, na druhé straně stále trvá na tom, abychom tam dali celé ty poplatky, a já říkám, že by bylo dobře, abychom také šetřili," podotkl Babiš k hlavnímu sporu o zvyšování plateb za státní pojištěnce. 

Na tom se sice již vláda dohodla, aby nahradila výpadek za poplatky v nemocnicích, ale podle ministra financí došlo při jednání k nedorozumění. "Já jsem to bral, že hlasujeme jenom o roce 2014, naši ministři také a naši partneři to brali jako, že je to i na další roky," řekl dnes k nedorozumění Babiš. Zatímco zvýšení množství peněz pro nemocnice na letošek je již dohodnuto, o dalších letech se bude jednat dál. 

Šéf hnutí ano i ministr zdravotnictví Němeček věří, že se dohodu podaří najít již ve středu, kdy bude jednat předsednictvo vlády, kabinet i koaliční rada. Němeček dnes novinářům řekl, že chce příští týden na vládu předložit návrhy na úspory a větší transparentnost ve zdravotnictví. Týkají se zdravotního pojištění, zdravotní péče a přímo řízených nemocnic. 

Tagy: Ministerstvo financí ČR

Zdroje: ČTK