Sobotka: Postup Ruska je nepřijatelný, Putinova odpovědnost zřejmá

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 18. 3. 2014 19:46) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Postup Ruska vůči Ukrajině považuje premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) za nepřijatelný. Připouští proto možné rozšíření sankcí. Pro sankce proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi ale zatím není. Uvedl to v rozhovoru. Česko podle ministerského předsedy zatím žádná zvláštní bezpečnostní opatření nechystá.

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka,zdroj: Isifa.com

"My jsme se sešli na předsednictvu Bezpečnostní rady státu, kde jsme vyhodnotili potenciální bezpečnostní rizika pro Českou republiku. Já nemám důvod svolávat nějaké mimořádné jednání Bezpečnostní rady státu vzhledem k tomu, že pokud jde o přímé ohrožení České republiky, tak tady nedošlo k žádné změně," řekl Sobotka. Podle něho se rada na pravidelné schůzce sejde v nejbližší době.

Na Krymu, který v neděli odhlasoval své připojení k Rusku, se dnes dále vyhrotila situace, když při útoku "neznámých jednotek" na ukrajinskou základnu zahynul jeden ukrajinský voják a další byl zraněn. Ruský prezident Putin dnes vyzval ruské zákonodárce, aby podpořili návrh zákona o připojení Krymu k Rusku, který jim předloží.

Sobotka ruský postup označil na nepřijatelný. Na konci týdne podle něj šéfové evropských vlád vyhodnotí situaci a zejména ochotu Ruska k dialogu. "Pokud nebudeme schopni ve čtvrtek nebo v pátek konstatovat pozitivní výsledky, pak nepochybně bude diskuse o tom, jak by Evropa měla ve vztahu k Rusku z hlediska svého postoje přitvrdit," uvedl.

"Kromě toho, že Rusové zůstávají na Krymu a neposouvají se dál na jihovýchodní a východní Ukrajinu, tak jiné pozitivní kroky ze strany Ruska nevidím," řekl k tomu, jak hodnotí situaci on sám. "Já se domnívám, že lze uvažovat o určitém rozšíření stávajících sankcí," uvedl také. Zopakoval ale, že Česko nepodporuje plošné hospodářské sankce vůči Rusku, protože by mohly výrazně ohrozit zaměstnanost v zemi.

Důvod, aby Evropa své sankce vůči Rusku výrazně zpřísnila, by Sobotka viděl například v tom, kdyby Moskva směřovala k anektování dalších území na východě Evropy.

Hlavu ruského státu považuje český premiér za jednoho z politiků s největší odpovědností za současnou situaci. "Je zřejmé, že bez vůle prezidenta Putina by k tomu postupu nikdy nemohlo dojít, čili ta jeho odpovědnost je zřejmá, koneckonců je to prezident Ruska," poznamenal. Za rozšíření sankcí i na něj se ale zatím nestaví. "Já nejsem ten, kdo by teď něco takového navrhoval," podotkl. Dodal, že je připraven podpořit společnou politiku EU.

Později ministerský předseda novinářům řekl, že Rusko nemůže přenášet odpovědnost za své jednostranné kroky na západní nebo jiné země. Kvůli anektování území jiného suverénního státu mohl podle něho Putin očekávat takovou negativní reakci mezinárodního společenství. Ocenil také, že ukrajinská strana zatím postupuje zdrženlivě.

Sobotka: Největším nedostatkem vlády jsou audity

Největším nedostatkem koaliční vlády sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců jsou zatím audity prováděné na jednotlivých ministerstvech. Do budoucna by je proto mělo koordinovat ministerstvo financí. ČTK to řekl premiér Sobotka. Podle něho se kabinetu naopak podařilo zlepšit obraz země v Evropě a zesílit tlak na čerpání evropských fondů.

"To, co si myslím, že se úplně nedaří, tak jsou audity na resortech, protože já jsem chtěl a chci po každém ministrovi, aby skutečně zmapoval rizika, která na těch resortech jsou, a myslím si, že by bylo dobře, aby ministři všechny ty informace zveřejnili," uvedl Sobotka. Podle něho to zatím ne všichni ministři důsledně udělali. Bude po nich proto chtít, aby předsevzetí koalice dotáhli do konce.

Jedním z možných důvodů je podle premiéra fakt, že všechny resorty nepostupují koordinovaně. "Možná je to jeden z důvodů, to znamená, stálo by za to, aby ministerstvo financí audity koordinovalo na všech resortech a měli jsme nějakou ucelenou, standardizovanou informaci o tom, co můžeme v příštích měsících a letech čekat z hlediska možných kostlivců ve skříni," řekl k tomu. Možná se k auditům objeví souhrnný materiál na vládě, uvedl také.

S výjimkou auditů má Sobotka pocit, že kabinet zatím funguje dobře a věcně. "To, co se neodehrává na vládě, tak jsou nějaké politické souboje nebo politické špičkování," podotkl.

Jako největší pozitiva dosavadního působení vlády, kterou se prý daří udržovat v rychlém tempu, vnímá zlepšení obrazu Česka v Evropské unii a důraz na evropské fondy. "Nepochybně jsme zvedli tlak na resorty, pokud jde o čerpání evropských prostředků. Zabýváme se tím velmi pravidelně a posílili jsme jednoznačně pozici ministerstva pro místní rozvoj jako jasného koordinátora," uvedl. Jednotlivá ministerstva se podle něj musí snažit, aby Česko letos přišlo o co nejméně z 24 miliard korun z evropských peněz, které jsou ohroženy.

Sobotka se s rodinou vídá jen o víkendech

Premiér Sobotka i jeho rodina si zvykají na tempo, které funkce ministerského předsedy přináší. Sobotka, který za dva měsíce ve funkci absolvoval šest zahraničních a pět domácích cest, se s rodinou vídá zpravidla jen o víkendech, politiku se svou manželkou většinou neřeší.

"Toho času je tak málo, že o politice se bavíme také velmi málo," poznamenal.

Nabitý program, který v poslední době má, mu připomněl dobu, kdy byl ministrem financí, řekl. Sobotka vedl finance v letech 2002 až 2006. "Výhoda je v tom, že (jako premiér) můžete dávat úkoly ministrům," poznamenal.

S rodinou se premiér vídá spíše jen o víkendech. "Snažím se alespoň o víkendech být co nejvíce s rodinou. Přes týden je to těžké," řekl premiér.  Uvítal, že jej na zahraničních cestách začala doprovázet jeho žena Olga.  Minulý týden s ním byla v Berlíně. "Vzhledem k tomu, že máme tak málo času, tak je to aspoň šance, abychom byli trochu více spolu," uvedl. Své dva malé syny, kteří chodí do školy a školky, s sebou ale zatím brát nechce.

Tagy: Rusko sankce nedemokracie krize na Krymu ruská okupace ukrajinská krize anexe

Zdroje: ČTK