Sobotka: Paroubek ani Tvrdík na ÚVV nepřijdou

- Aktuality autor: red

Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek ani manažer sociální demokracie pro květnové sněmovní volby Jaroslav Tvrdík se nezúčastní sobotního zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Zasedání bude první po květnových volbách do dolní komory. Právu to potvrdil úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, informuje server Novinky.cz. Dosud se očekávalo, že Paroubek na zasedání vystoupí a vyjádří se k jeho předpokládanému programu - mimo jiné právě volbám a stranickému sjezdu. 

"Podle mých informací se ze sobotního jednání ÚVV omluvil jak Jiří Paroubek, tak Jaroslav Tvrdík," prohlásil podle serveru Novinky.cz bez dalších podrobností Sobotka.

Paroubek rezignoval několik hodin po uzavření volebních místností. ČSSD sice volby vyhrála, ale ne s takovým náskokem před ODS, jak sociální demokraté očekávali.

V ČSSD, která zřejmě skončí v opozici, protože o vládě vyjednávají ODS, TOP 09 a strana Věci veřejné, se následně začalo debatovat, co bylo příčinou volebního výsledku a zda a jak změnit stranickou politiku. 

Z předběžné stranické analýzy voleb, o níž minulý týden informovala Mladá fronta Dnes, vyplynulo, že právě Paroubek je jedním z viníků volební porážky levice. Bylo to poprvé, kdy sociální demokraté Paroubkovi přiznali podíl na relativním volebním neúspěchu strany. Tvrdík uvnitř ČSSD rovněž čelí kritice za bombastickou, ale nepříliš efektivní volební kampaň. 

Paroubek v předchozích vystoupeních před sociálnědemokratickými poslanci a užším vedením strany i v dopise straníkům na rozloučenou označil volby za prohrané. Sociálním demokratům doporučil, aby dál hájili zájmy "obyčejného člověka" a pokračovali v modernizaci strany. Varoval před personálním zemětřesením. Řekl, že je lepší měnit trenéra než tým. Řekl také, že nepůjde ve šlépějích Miloše Zemana a straně nebude škodit.

ÚVV je nejvyšší orgán strany mezi sjezdy. V sobotu by se měl zabývat nejen situací po Paroubkově rezignaci, ale i přípravou podzimních komunálních, senátních a pražských voleb. Novým ústředním volebním manažerem ČSSD pro podzimní volby by mohl být poslanec Jan Hamáček, rozhodne o tom v pátek předsednictvo strany.

Zdroje: ČTK