Sobotka: Liberecká ČSSD musí bránit vlivu ODS na radnici

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Liberecká ČSSD má podle stranického vedení postupovat tak, aby posílila vliv sociální demokracie na radnici, kde se před týdnem rozpadla koalice. Nesmí naopak dopustit to, aby rostl vliv ODS.

Po jednání vedení ČSSD se zástupci liberecké sociální demokracie to řekl předseda strany Bohuslav Sobotka

Doporučení je podle něho jednoznačné, jde o mantinely pro další koaliční vyjednávání a panovala na něm shoda. "ODS má v Liberci špatnou pověst. Myslím, že doporučený postup je v zájmu ČSSD," uvedl Sobotka. 

Rozpad koalice

V Liberci vládla Změna pro Liberec spolu s ČSSD, Libercem občanů a Unií pro sport a zdraví. Koalice měla v devětatřicetičlenném zastupitelstvu 25 mandátů. Před týdnem ji ale sociální demokraté opustili, následovaly je i další strany. Na zasedání zastupitelstva pak navrhli odvolání primátora Jana Korytáře a dalších dvou radních ze Změny pro Liberec. Neúspěšně, Korytář bod odročil na příští jednání. 

Hlavním důvodem rozpadu koalice byly podle ČSSD a uskupení Liberec občanům problémy v komunikaci.

Poslední kapkou pak byla snaha primátora prosadit na místo tajemníka svého člověka, ačkoli měl být post obsazen nadstranicky. Podle Korytáře byly ale hlavním důvodem dvě zakázky za více než 400 milionů korun financované z EU, které odmítl podepsat.

Tagy: ČSSD Liberec radnice vliv

Zdroje: ČTK