Sobotka: Je smutné, že vládou zmítají spory o rozpočet

- Aktuality autor: red

Šéf opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka vyzval vládu k rozpočtové disciplíně. Kabinet by měl udělat všechno pro to, aby schodek státního rozpočtu nepřekročil schválenou hranici 163 miliard korun.

"Je smutné, že Nečasova vláda ještě za sebou nemá ani hlasování o důvěře a již jí zmítají spory o řešení situace státního rozpočtu," řekl Sobotka. Reagoval tak na napětí mezi koaličními lídry, které vyvolal návrh na zmrazení letošních výdajů ministerstev ve výši deseti miliard korun. 

Pokud by Nečasova vláda nedokázala dodržet rozpočtovou disciplínu, mohlo by to ohrozit věrohodnost České republiky u investorů, Evropské komise i ratingových agentur, míní Sobotka. 

Úsporná opatření se nelíbí Věcem veřejným. O návrhu již několik hodin jednají jejich ministři, připouštějí možnost, že ho ve středu na vládě zamítnou. Předseda Věcí veřejných (VV) a ministr vnitra Radek John je přesvědčen, že návrh ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) na krácení letošního rozpočtu ministerstva vnitra je nespravedlivý a v rozporu s koaliční smlouvou. 

Řada slibů a závazků v koaliční smlouvě byla podle Sobotky zřejmě učiněna bez přesné znalosti hospodářské situace státu, vyjednavači stran akceptovali rozpočtovou a daňovou koncepci současného ministra financí Kalouska, založenou prý pouze na rozpočtové restrikci, a dostali se tak do vlastní pasti.

Pokud vyjednavači strany VV nebyli schopni prosadit do programu koalice zvýšení rozpočtových příjmů státu například zvýšením daňové progrese či vyšším zdaněním firem, nemohou se nyní divit důsledkům svých ústupků, kterými jsou a v příštím roce budou plošné necitlivé škrty, uvedl lídr ČSSD. 

Napětí uvnitř státního rozpočtu je podle Sobotky důsledkem chybné rozpočtové a daňové politiky kabinetu Mirka Topolánka (ODS), která snížila daňové příjmy státu, aniž to doprovodila reformou výdajů. Ministr Kalousek nyní řeší problém, který sám po roce 2007 jako ministr financí způsobil zavedením rovné daně, snížením sociálního pojištění, vracením DPH při nákupu osobních vozidel a snižováním daní firmám, uvedl.

Zdroje: ČTK