Sobotka je proti koalici s pražskou ODS, ta dál jedná s TOP 09

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Pražská ODS bude i nadále jednat o koalici s TOP 09. Na společném zasedání se na tom usnesla regionální rada a zastupitelský klub ODS. Po jednání to řekl kandidát strany na primátora Bohuslav Svoboda. Proti pražské koalici s ODS se postavil lídr ČSSD Bohuslav Sobotka.

Jednání uvnitř ODS bylo podle Svobody dlouhé, obtížné a místy bouřlivé. Metropolitní vedení se sešlo v reakci na úterní roztržku mezi vyjednávacími týmy ODS a TOP 09. 

V úterý TOP 09 vyzvala premiéra a šéfa ODS Petra Nečase, aby se vložil do koaličního vyjednávání. Zároveň pražské občanské demokraty obvinila, že jim nejde o "změnu stylu politiky, ale udržení dosavadního kartelu moci ve prospěch podnikatelských skupin napojených na ODS a ČSSD". ODS to označila za urážku a následně předčasně odešla ze společného jednání. 

Svoboda: Myslel jsem, že koalici s TOP 09 sestavíme. Teď se pravděpodobnost snížila

Svoboda dodal, že na začátku týdne tipoval vznik koalice mezi ODS a TOP 09 na 90 procent, po úterý se toto číslo podle něj výrazně snížilo. Lídři pražské ODS optimismem nehýří. Po úterý se prý šance na spolupráci s TOP 09 snížila pod 50 procent.

O tom, že šance na vytvoření radnice pod vedením TOP 09 a ODS už není ani poloviční, hovořil v Radiožurnálu i šéf pražské ODS Boris Štastný. Jednání s TOP 09 ale přesto pokračují a beznadějná nejsou.

"Podařilo se nám prosadit, že ačkoli panovaly velké obavy z toho, jaký bude další vývoj, jednání s TOP 09 pokračuje v původně stanovené podobě," řekl po jednání pražské ODS Svoboda. Předseda pražské TOP 09 František Laudát rozhodnutí uvítal. "Vítám, že se vrátí k jednacímu stolu," řekl.

Proti spojení ČSSD s ODS je i Bohuslav Sobotka

Mediální přestřelky mezi oběma tábory ale po středečních výstupech neskončily, naopak. Předseda pražské ODS Boris Šťastný prohlásil, že mají občanští demokraté v Praze dobré zkušenosti s ČSSD, což se o TOP 09 říct nedá.

Ve čtvrtek se k němu nepřímo připojil také prezident Václav Klaus, který řekl, že nechápe mediální humbuk kolem případného sestavení koalice sociálních a občanských demokratů. Je prý jen věcí místních politiků, s kým se domluví. "Vyjádření pana prezidenta nemohlo překvapit. Jeho okolí vždy patřilo k pevnému kartelu moci ODS a ČSSD, které ovládalo Prahu. Pan prezident se tedy nemohl vyjádřit jinak," nechal se následně slyšet místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Pan prezident bohužel přehlíží fakt, že pražská ODS má mezi občany v celé zemi, nejenom v hlavním městě, pověst zkorumpované a zlodějské garnitury řízené podnikatelskými kmotry," reagoval na Klausovo vyjádření šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Koalice ODS a ČSSD v hlavním městě by podle něj "poškodila dobrou pověst ČSSD a byla by v rozporu s voláním většiny občanů po radikální změně ve vedení města". 

Tagy: svoboda koalice ODS Praha

Zdroje: ČTK