Sobotka: Drobilova rezignace nestačí, hlasování o důvěře je jediná cesta
16. 12. 2010 – 10:07 | Zpravodajství | red
Opoziční ČSSD vyvolá ve sněmovně kvůli aféře kolem odcházejícího ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) hlasování o nedůvěře vládě. Po čtvrtečním jednání poslaneckého klubu sociální demokracie to novinářům řekl úřadující předseda Bohuslav Sobotka.
Žádost o svolání schůze podá ČSSD předsedkyni sněmovny Miroslavě Němcové (ODS) ještě dnes. Schůze k hlasování o nedůvěře by se podle Sobotky mohla uskutečnit příští týden.
Sobotka: Rezignace Drobila nestačí
"My jsme přesvědčeni o tom, že není možné celou věc vyřešit pouze rezignací ministra Drobila vzhledem k tomu, že předseda vlády Petr Nečas (ODS) byl o celé kauze informován, věděl o ní minimálně od poloviny října a žádným způsobem personálně nezasáhl," uvedl Sobotka. Vláda podle něho nemá žádné protikorupční mechanismy a neví, zda k podobným situacím jako na Státním fondu životního prostředí nedochází i jinde.
Nečas věděl podle Mladé fronty Dnes o podezření z korupce na Státním fondu životního prostředí od už odvolaného šéfa fondu Libora Michálka, který na údajné korupční nabídky upozornil a nahrál je. Michálek prý žádal o nasazení agentů, kteří by zajistili důkazy o korupci. Nečas tvrdí, že potom zavolal Drobilovi, aby Michálka poslal na policii.
Šéf krajů Michal Hašek (ČSSD) už také vyzval Nečase k rezignaci. Má prý odejít, pokud ihned nesdělí, co podnikl proti údajné korupci na fondu životního prostředí.
"ODS vnímá úřady jako kořist"
Dalším důvodem pro hlasování o vládě jsou podle Sobotky indicie týkající se financování ODS z peněz Státního fondu životního prostředí. Za Nečasovy vlády podle něho přicházejí do různých vysokých pozic podnikatelé nebo lidé, kteří reprezentují vlivové skupiny v ODS. "Tito lidé vnímají úřady jako kořist," uvedl Sobotka, který pokládá kauzu za pokus ministerstva životního prostředí "vydojit" fond.
V kauze jde mimo jiné o stamilionové částky, které podle Michálka chtěli pro ODS získat lidé ve vedení fondu z údajně nadhodnocené zakázky na modernizaci pražské čistírny odpadních vod. Projekt za několik miliard má být financován z evropských fondů. Získané prostředky měly podle Drobilova exporadce Martina Knetiga údajně směřovat na financování ODS a Drobilovy politické kariéry.
Opozice pravděpodobně neuspěje
Drobil podle MfD žádal Michálka, aby nahrávky zničil. Údajně prokazují, že Knetig a také náměstek předsedy fondu Dušan Fibingr chtěli Michálka přimět k manipulacím s veřejnými zakázkami. "Pokud máte něco, co dokazuje nějakou trestněprávní zodpovědnost, tak buď s tím zajděte na policii, anebo to zničte. V opačném případě to zničí vás. To říkám úplně otevřeně," řekl podle MfD na nahrávce Drobil.
Pod žádost o schůzi s hlasováním o nedůvěře vládě se musí podepsat nejméně 50 poslanců, sociálních demokratů je 56. Němcová musí zasedání svolat podle jednacího řádu "neprodleně". K vyslovení nedůvěry vládě je nutných 101 hlasů. Opozice jich tolik nemá a s největší pravděpodobností neuspěje.