Sobotka bude premiérem, až předloží důkaz, že má většinu

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 5. 12. 2013 19:35) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Prezident Miloš Zeman zatím šéfa sociální demokracie Bohuslava Sobotku premiérem nejmenuje. Učiní tak až v polovině ledna, pokud se pro vládu vysloví sociální demokraté ve stranickém referendu. Kdyby se nekonalo, mohl by ho jmenovat do konce roku, musí však být jasné, že má parlamentní většinu. Hlava státu to dnes řekla v rozhovoru. Zeman také uvedl, že po vznikající vládě nebude vyžadovat podpisy jednotlivých poslanců, bude mu stačit prohlášení předsedů koaličních stran.

Zeman a Sobotka

Zeman a Sobotka,zdroj: isifa/MAFRA/PETR TOPIČ

Sobotka po dnešním jednání se Zemanem uvedl, že ať už bude v ČSSD o schvalování připravované koaliční vlády rozhodovat vnitrostranické referendum, nebo ústřední výkonný výbor, chce koalice Zemanovi předložit návrh na jmenování kabinetu ještě do konce roku.

Prezidenta dnes seznámil s návrhem, jak si jednotlivé strany zamýšlené koalice, tedy ČSSD, ANO a KDU-ČSL "rozdělí odpovědnost" za jednotlivá ministerstva. Tento návrh již dříve předložil předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi a předsedovi KDU-ČSL Pavlu Bělobrádkovi. "Ale neřešili jsme (dnes s prezidentem) konkrétní persony," dodal Sobotka. Zemanovi prý také poskytl první část návrhu koaliční smlouvy, která se týká procedurálních otázek. Sobotka předpokládá, že tuto sobotu se na trojstranné schůzce jednání o koaliční vládě "výrazně posunou". Cílem ČSSD je podle něj ukončit jednání o programu vlády nejpozději počátkem příštího týdne.

"Já jsem zcela jasně řekl, že pana Sobotku budu jmenovat premiérem v okamžiku, kdy bude mít zajištěnou parlamentní většinu, tohle prohlášení samozřejmě platí," uvedl Zeman, který chce vyčkat, až budoucí koaliční dohodu schválí širší grémia jednotlivých stran. Sociální demokraté zvažují i vnitrostranické referendum, které prosazuje Sobotka. Ten dnes řekl, že návrh referenda předloží jako rovnocennou alternativu k hlasování Ústředního výkonného výboru, který se sejde v půlce prosince.

"Je naprosto logické, že pokud proběhne v sociální demokracii vnitrostranické referendum, které je ohlášeno na polovinu ledna, tak jsem nucen počkat, i kdybych nechtěl, z toho prostého důvodu, že nikdy nemůžete vyloučit, že 23.000 členů sociální demokracie se v referendu rozhodne negativně," upozornil prezident. V případě kladného výsledku hlasování by pak premiéra mohl jmenovat v řádu dní.

Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka pokládá Zemanovo stanovisko za logické, protože není předem zřejmé, jak by případné referendum dopadlo. "Před tím nemá smysl, aby vláda žádala o důvěru v Poslanecké sněmovně," řekl novinářům. ČSSD by měla zamýšlený postup objasnit na sobotním zasedání stranických vyjednávacích týmů, dodal.

Kdyby socialisté referendum neměli a vytvoření koalice schválili již na prosincovém ústředním výkonném výboru, a pro vládu se vyslovilo i hnutí ANO a lidovci, pak Zeman nevyloučil, že Sobotku jmenuje ještě do konce roku.

"Já samozřejmě před jmenováním premiérem se ještě sejdu s předsedy všech koaličních stran, abych se ujistil, že ta podpora opravdu existuje," doplnil. Poslanecké podpisy na důkaz většiny ve Sněmovně tentokrát chtít nebude. "Já nebudu vyžadovat podpisy, natož notářsky ověřené. Ty jsem vyžadoval proto, protože jsem si byl jist, že žádná stojedničková koalice neexistuje, což se pak také potvrdilo. V tomto případě mně naprosto stačí prohlášení předsedů koaličních stran, že mají dostatek poslanců k tomu, aby vláda dostala důvěru," řekl prezident.

V dosavadním vyjednávání o novém kabinetu prý nevidí "žádné drama". Je podle něj jasné, že každé sestavování koaliční vlády je zákonitě daleko delší, než kdyby to byla vláda jednobarevná. Termín, kdy bude nový kabinet ustaven, odhadovat nechtěl. "Já sám to neodhaduji, protože je vždycky dobré, když, byť o několik týdnů, se jednání protáhnou, a pak je stabilní nejenom koaliční dohoda, ale zejména programové prohlášení vlády a je usazeno i personální složení této vlády, než aby se všechno dělalo narychlo, a pak se to napravovalo v chodu," uvedl.

Zeman nevylučuje, že odmítne některé kandidáty do vlády

Prezident Miloš Zeman nevylučuje, že odmítne některé kandidáty do vlády navržené šéfem sociální demokracie Bohuslavem Sobotkou. Ústava mu to prý dovoluje. Důvody odmítnutí by pak sdělil premiérovi, nikoliv médiím, řekl v dnešním rozhovoru. Sobotka po následné schůzce se Zemanem řekl, že podle něj by měla hlava státu respektovat návrhy na ministry, které jí předloží premiér se zajištěnou sněmovní většinou. Předchozí prezidenti personální návrhy premiéra respektovali, dodal šéf ČSSD.

"Jsem přesvědčen o tom, že žijeme v parlamentní demokracii, kde rozhodující je vůle občanů vyjádřená ve volbách do Poslanecké sněmovny a právě od Poslanecké sněmovny se odvíjí vláda," řekl novinářům po asi hodinu a půl trvajícím jednání s prezidentem předseda ČSSD a pravděpodobný příští premiér Sobotka. Uvedl také, že ať už bude v sociální demokracii o schvalování připravované koaliční vlády ČSSD, ANO, KDU-ČSL rozhodovat vnitrostranické referendum, nebo ústřední výkonný výbor, chce koalice Zemanovi předložit návrh na jmenování kabinetu ještě do konce roku.

Pokud jde o spekulace, koho by prezident mohl odmítat jmenovat, nejčastěji se mluví o tom, že nebude chtít ministrem zahraničí za ČSSD Lubomíra Zaorálka. Sobotka po jednání s prezidentem ani Zeman v dnešním rozhovoru se ke konkrétním jménům vyjádřit nechtěli.

"Tak za prvé, je naprosto jasné, že podle ústavy prezident jmenuje nejen premiéra, ale i vládu, a pokud je duševně příčetný prezident, tak se samozřejmě zajímá i o personální složení této vlády," nechal se slyšet Zeman. Z komentáře k ústavě z roku 1997 od právníka Dušana Hendrycha přitom podle něj jasně vyplývá možnost kandidáty odmítnout.

"Jinými slovy je tam jakási dělba práce, což je naprosto v pořádku. To znamená, prezident může odmítat, nemůže dát vlastní návrh a musí se nakonec s premiérem na konkrétní osobě dohodnout," uvedla hlava státu. "Mimochodem je tady jeden precedens, byť se netýká vlády. Václav Havel ve svém dopise Poslanecké sněmovně odmítl návrh Poslanecké sněmovny na Františka Brožíka jako viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu, aniž by své odmítnutí jakkoliv zdůvodnil," připomněl jeden takový případ.

Sobotka se naopak domnívá, že prezident má personálním návrhům premiéra vyhovět a že takový názor konvenuje ústavním zvyklostem České republiky.

"My bychom rozhodně nebyli šťastni, aby docházelo k nějaké, řekněme, lustraci kandidátů," reagoval na Zemanova vyjádření místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Prezident podle něho možnost nejmenovat ministra má. "Pokud ji uplatní, tak ji uplatní," řekl novinářům Jurečka. Sobotka si by podle něho měl se Zemanem záležitost vyjasnit.

K důvodům, které by ho mohli vést k odmítnutí některého z kandidátu, se Zeman vyjadřovat nechtěl. Prezident se domluvil se Sobotkou, že personální otázky nebudou medializovat, důvody by proto sdělil jemu. "Tak já samozřejmě ty důvody sdělím především premiérovi, a protože ctím dohodu, že nebudu medializovat personální otázky, tak ty důvody sdělím premiérovi, a nikoliv médiím," řekl Zeman. Stejně tak odmítl komentovat možné nejmenování Zaorálka.

Zeman řekl, že se s předsedou ČSSD také dohodl na tom, že se na pravidelných schůzkách primárně zaměří na program a až poté na personální otázky. Prezident za důležité body programu považuje například majetková přiznání nebo progresivní zdanění příjmu fyzických osob. "Nemám naprosto nic proti návrhu sociální demokracie na mírné zvýšení korporátní daně, ani na dvoupásmovou sazbu na firemní daně, ale je otázka, zda se toto sociální demokracii podaří vyjednat," uvedl také. Připomněl tím dosavadní odpor hnutí ANO a lidovců proti zvyšování firemních daní.

S programem sociální demokracie, kterou dříve vedl, prý problémy nemá. "Samozřejmě mě bude zajímat, do jaké míry se v programovém prohlášení, které musí být kompromisem, promítnou i programové záměry dalších koaličních stran," dodal.

Lustrační zákon podle Zemana nemá cenu dále prodlužovat

Prezident Miloš Zeman se kloní ke zrušení lustračního zákona. Splnil svou funkci a nemá cenu ho dále prodlužovat. Řekl to dnes v rozhovoru s tím, že však záležitost nepokládá za kardinální. Návrh na zrušení dvojice lustračních zákonů nedávno podali komunisté.

"V zásadě ano. Jsou dvě možnosti, buď ten lustrační zákon vyprší sám sebou, to znamená díky generační obměně, anebo se zruší, protože se domnívám, že už teď splnil svou funkci a nemá cenu ho dále prodlužovat," odpověděl Zeman na dotaz, zda sdílí názor, že je lustrační zákon překonaný. Posléze dodal, že se kloní spíše ke druhé variantě.

Zeman: Rusnok nemá rozhodnout o limitech, jen připravit podklady

Strategické rozhodnutí o prolomení těžebních limitů by měla učinit až nová vláda s politickým mandátem. Přechodný kabinet premiéra Jiřího Rusnoka k tomu má povinnost připravit podklady. V rozhovoru to dnes řekl prezident Miloš Zeman. Mezi "přípravné práce" prezident řadí usnadnění jednání mezi těžaři a občany oblastí, který se prolomení těžby hnědého uhlí dotkne. S Rusnokem o tom Zeman bude hovořit v sobotu na pravidelné schůzce svého poradního týmu v Lánech.

"Samozřejmě, že definitivní rozhodnutí musí opět udělat budoucí vláda. Ale nemám nic proti tomu, jestliže přípravné práce - a tím mám na mysli konkrétně například usnadnění jednání mezi těžaři a občany dotčených oblastí - budou provedeny už teď," řekl Zeman.

Tagy: ČSSD prezident ČR český premiér povolební vyjednávání

Zdroje: ČTK