Snowden žádá o azyl nejméně ve dvaceti zemích

- Aktuality autor: Martin Bach

Bývalý technik amerických tajných služeb Edward Snowden rozšířil svou žádost o azyl na dvacítku dalších zemí, mezi nimiž jsou kromě Ekvádoru a Ruska i Čína, Indie, Kuba a četné evropské země.

Edward Snowden

Edward Snowden,zdroj: Isifa.com

O změně informoval server WikiLeaks, s nímž muž obviněný Spojenými státy ze špionáže spolupracuje. Podle prohlášení, které podle serveru patří Snowdenovi, právní poradkyně WikiLeaks Sarah Harrisonová předala všechny žádosti o azyl představiteli ruského konzulátu na moskevském letišti v neděli. Některé z nich už prý příslušné ambasády dostaly.

Podle agentury DPA WikiLeaks uvedl, že žádosti o azyl Snowden poslal Bolívii, Brazílii, Číně, Ekvádoru, Finsku, Francii, Indii, Itálii, Irsku, Islandu, Kubě, Německu, Nikaragui, Nizozemsku, Norsku, Polsku, Rakousku, Rusku, Španělsku, Švýcarsku a Venezuele.

Snowden se přiznal, že prozradil médiím podrobnosti o utajovaném vládním programu Prism, jehož součástí je sledování internetové a telefonické komunikace v zahraničí. Americké ministerstvo spravedlnosti ho obvinilo ze špionáže a krádeže úředních dokumentů. V současnosti se nachází v tranzitním prostoru moskevského letiště a nemůže odletět, neboť mu USA zrušily platnost cestovního pasu.

Tagy: USA špionáž

Zdroje: ČTK