Snowden: Špehování občanů nepomohlo zabránit žádnému teroristickému útoku

- Aktuality autor: Alina Holušová

Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) nezabránila žádnému teroristickému útoku čistě jen díky masovému monitorování elektronické komunikace, říká bývalý analytik NSA Edward Snowden. Tento muž loni vyzradil médiím informace o špehování občanů, které prováděla NSA, a prchl ze Spojených států. 

Edward Snowden, bývalý analytik NSA

Edward Snowden, bývalý analytik NSA,zdroj: Profimedia.cz

Snowden před rokem předal médiím informace o tom, jak NSA shromažďuje informace o elektronické komunikaci statisíců lidí po celém světě. Podle zveřejněných dokumentů byli mezi monitorovanými lidmi i vrcholní politici, mimo jiné německá kancléřka Angela Merkelová.

Snowdenova odhalení vyvolala veřejné pobouření, americká Sněmovna reprezentantů kvůli tomu minulý týden schválila návrh zákona, který by měl omezit pravomoci NSA při sledování amerických občanů.

Sledovací programy prý byly k ničemu

"Během posledních let se ukázalo, že ani všechny tyto sledovací programy nepomohly k záchraně jediného lidského života při teroristických útocích," řekl nyní Snowden. "Největší úspěch bylo získání důkazu, že jeden taxikář posílal peníze do Somálska. A to by se dalo vyšetřit i klasickými metodami," dodal.

Snowden tak odporuje americkým představitelům, kteří sledovací aktivity NSA hájili. Bývalý americký viceprezident Dick Cheney, který byl podle vlastních slov přímo zapojen do vytváření monitorovacího programu tajné služby po teroristických útocích z 11. září 2011, po Snowdenově odhalení řekl, že program měl "mimořádné výsledky" při předcházení teroristickým útokům. Šéf NSA Keith Alexander loni v americkém Kongresu řekl, že sledování zabránilo 50 teroristickým akcím, mimo jiné pumovému útoku na newyorskou burzu.

Snowden odmítá i tvrzení o tom, že se jen díky NSA podařilo odhalit buňku islamistů, která působila v Německu a chystala se k teroristickému útoku. "NSA k tomu přispěla. Ale masové špehování samo o sobě nikdy žádnému útoku nezabránilo," zdůraznil bývalý analytik.

'Sledování NSA ohrožuje svobodu a demokracii'

Podle Snowdena představují sledovací programy NSA riziko pro lidskou svobodu i pro demokracii. "Když nějaký stát dovolí, aby byli nevinní sledováni, každý z nás tím přichází o jedno ze základních práv - právo na soukromí," řekl. Podle něj jsou analytici tajných služeb díky dlouhodobému sběru dat schopni odvodit dokonce i politické preference jednotlivých lidí.

Snowden také uvedl, že před zveřejněním informací o sledovacím programu v médiích se snažil přimět americkou tajnou službu, aby s kontroverzní činností přestala. "Opakovaně jsem obsáhle vyjadřoval svůj názor o obcházení zákonů při činnosti NSA. NSA stále má interní e-maily, které jsem k tomu napsal," řekl Snowden. Teprve nečinnost vedení rozvědky ho prý přiměla k tomu, aby se obrátil na média.

V rozhovoru pro Stern Snowden také odmítl tvrzení, že pro NSA pracoval pouze na nízké úrovni. "V prostředí tajných služeb jsem platil za jednoho z nejlepších expertů pro internetové sledování a pro internetovou kontrarozvědku," řekl. Údajně také vedl školení pro specialisty, kteří se sledováním elektronické komunikace zabývali.

Spojené státy na Snowdena kvůli zveřejnění informací o činnosti SNA vydaly zatykač. Někdejší analytik tajné služby se v současnosti zdržuje v Rusku, kde získal dočasné útočiště. Platnost azylu vyprší letos v červenci.

Tagy: USA odposlechy Spojené státy Edward Snowden NSA špehování tajné služby

Zdroje: ČTK