Snowboardistu v Beskydech zasypal sesuv sněhu

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Jednadvacetiletý snowboardista v Beskydech uvolnil dnes odpoledne sesuv sněhu, který jej zavalil. Zpod sněhu si ale mobilem zavolal horskou službu, která ho zachránila. Podle záchranářů mladík porušil všechny zásady bezpečného pohybu v horách. Měl ale obrovské štěstí, řekl náčelník HS Beskydy Rostislav Pavlica.

"V době zvýšeného nebezpečí sněhových sesuvů jel ve volném terénu. Navíc přímo na svahu, na kterém takový sesuv mohl předpokládat. Neměl žádné vhodné vybavení, například lavinový vyhledávač, a kromě toho jel zcela sám. To, co se mu stalo, je jen logickým vyústěním jeho lehkomyslnosti," komentoval počínání zachráněného Pavlica.

Mladík jel volnou přírodou na Pustevnách. Neopatrnou jízdou způsobil sesuv sněhu o délce přibližně sta metrů. Sám zůstal pod sněhem, ale podařilo se mu vyhrabat jakousi kapsu, takže mohl dýchat a především mohl mobilním telefonem zavolat pomoc.

Lyžaři by se neměli pohybovat mimo sjezdovky

Tříčlenný tým HS s lavinovým výcvikem tak mohl být na místě sesuvu velmi rychle a podle údajů z mobilu záhy mladíka našel. Ihned poté naštěstí nezraněného muže záchranáři vyprostili sněhovými lopatami.

"Důrazně varuji návštěvníky našich hor před pohybem ve volném terénu, především na hřebenech a svazích se zvýšenou možností sesuvu sněhu. Vyzývám všechny lyžaře i snowboardisty, aby se nepouštěli mimo sjezdové trati," řekl náčelník.

Podle něj za podmínek, které v Beskydech teď panují, hrozí ve volném terénu nebezpečí vážného zranění či ohrožení života. V horách je velmi mnoho sněhu a ke zraněným se kvůli tomu horská služba vůbec nemusí dostat ani se speciální technikou, kterou obvykle používá.

Tagy: Beskydy

Zdroje: ČTK